Ukrayna Barış Konferansı’na Türkiye’de Gidiyor

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd ve Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, başkent Bern’de basın toplantısı düzenledi.

Amherd, barış görüşmelerinin konuşulacağı Ukrayna Barış Konferansına 90 ülke ve kuruluşun katılacağını doğrulayarak, katılımcıların yaklaşık yarısının Avrupa’dan olduğunu ifade etti.

Katılımcı ülkelerin yarısının devlet başkanları, diğer yarısının ise bakanlar tarafından temsil edileceğini belirten Amherd, “Bu geniş katılım, desteklenen bir süreci başlatmak için kritik öneme sahip.” dedi.

TÜRKİYE’DE OLACAK

Türkiye’nin konferansa katılacağını doğruladığını, ancak Brezilya ve Güney Afrika’dan henüz resmi bir teyit alınmadığını ekledi.

Bakan Cassis ise konferansta Ukrayna’daki durumun yanı sıra savaş esirlerinin durumu, nükleer tehditler ve gıda güvenliği gibi dünya genelindeki sorunların derinlemesine ele alınacağını belirtti.

15-16 HAZİRAN’DA DÜZENLENECEK

Rusya’nın konferansa davet edildiğini, ancak Moskova’nın birkaç kez katılmaya ilgi göstermediğini ifade eden Cassis, “Rusya-Ukrayna Savaşı’na kalıcı barış bulmanın yollarını tartışmak için her zaman açık olduk.” dedi.

Ukrayna Barış Konferansı, 15-16 Haziran tarihlerinde İsviçre’nin Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında düzenlenecek. Konferansta, Rusya-Ukrayna arasındaki savaş için uluslararası hukuka dayalı kalıcı barışın nasıl sağlanabileceği tartışılacak. İsviçreli yetkililer, Rusya’nın gelecekte katılmasını ve sürdürülebilir barış görüşmelerinin temelini oluşturmayı hedeflediklerini belirtiyorla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx