Teknik analistten Dolar/TL yorumu!

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından atağa kalkan Dolar/TL kurunda yükseliş hızlandı. Dolar/TL kritik eşiğe dayandı. Teknik analistler uzmanlarından Dolar/TL için yorum geldi.

Fed’in faizleri uzun süre yüksek seviyelerde tutacağına dair beklentiler ile uluslararası piyasada yükselişe geçen dolar endeksi, ivmesine ara verdi.

Dolar endeksi Fed üyelerinden gelen güvercin açıklamalarıyla yüzde 0,46 oranında düşüş yaşadı. Doların son 1 yılın zirvesine yaklaşmasıyla atağa kalkan Dolar/TL 27 TL’nin üzerinde emin adımlarla ilerliyor.

FED’İN GÜVERCİN TONU DOLARI ETKİLEDİ

Son 1 yılın zirvesine yakın seyrini sürdüren dolar endeksi Petrol fiyatındaki düşüş, bazı Fed üyelerinden gelen güvercin açıklamalarla düşüşe geçti.

Bu hafta küresel piyasalarda güçlenen doların etkisiyle 106,8 ile 30 Kasım 2022’den bu yana en yüksek seviyesini test eden dolar endeksi, haftanın son işlem gününde yüzde 0,42 değer kaybıyla 105,77 seviyelerinde bulunuyor.

UZMANLARDAN DOLAR/TL YORUMLARI

ZiraatFX’in günlük bültenine göre küresel piyasalarda risk iştahında toparlanma gözlemleniyor. Petrol fiyatındaki düşüş, bazı Fed üyelerinden gelen güvercin açıklamalar ve ABD ile Çin liderlerinin olası görüşmesinin gündeme gelmesi destekleyici gelişmeler olarak takip edilirken, yurtiçinde ise bir süredir kısmi yükseliş eğilimi gösteren Dolar/TL’de ivme hızlandı.

Bu sabah 27,50 seviyesine yaklaşan Dolar/TL, günün geri kalanında kur 27,40 desteğinin üzerinde kalarak kısmi yükselişini sürdürebilir. Olası yükselişlerde 27,62 direnç konumunda.

Uzmanlar Dolar/TL’nin 27 seviyesinin üzerinde kalmakta ısrarcı olması halinde kademeli olarak 28.50 TL seviyesine doğru yukarı yönlü adımlar izleneceği belirtiliyor.

Meksa yatırıma göre 27.70 TL’nin üzerine çıkılması halinde ilk  olarak direnç seviyeleri 27.88 ve 28.03 seviyeleri olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx