Son dakika… Erdoğan ve Aliyev’den Nahçıvan’da ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, hanım efendiler, bey efendiler, değerli basın mensupları sizleri şahsım, heyetim adına en kalbi duygularla selamlıyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ilk ziyaretimi KKTC ile birlikte Haziran ayında Bakü’ye gerçekleştirmiştim. Bu defa sizinle Nahçıvan’da birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri dünyada eşi benzeri bulunmayan müstesna konumdadır. İlişkilerimizi her alanda güçlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlham kardeşim ile imzaladığımız Suşa beyannamesi ilişkilerimizi müttefiklik seviyesine yükselten bir dönüm noktasıdır.

Aliyev’in açıklamalarından satır başları şöyle; Nahçıvan Azerbaycan’ın kadim diyarıdır. Sovyet hakimiyeti tarafından Zengezur Azerbaycan tarafından ayrılmıştır.

Ermenistan bütün elektrik ve gaz hatlarını kesmiştir. Işık yok, gaz yok kışlar soğuk geçiyor. 15 yış Nahçıvan gazsız yaşamıştır. 2005’te İran ile imzalanmış anlaşmaya göre mübadele yolu ile İran’dan Nahçıvan’a gazın verilmesi temin edilmiştir.

Üç günden sonra Nahçıvan’da Türkiye ve Azerbaycan üçüncü enerji forumu geçirilecektir. Eminim ki forumun neticeleri uğurlu olacak. Nahçıvan’ın güneşi var. Nahçıvan’da güneş enerji santrallerinin inşasıyla alakalı bizim büyük planlarımız var.

Gelecekte Nahçıvan’dan bin megawatt hacminde Türkiye’ye yeşil enerji ihracı mümkün olacaktır.

Ermenistan ordusu teslim oldu bizim şartlarımızı kabul etti. 5 gün geçmesine bakmayarak artık Azerbaycan’dan Karabağ bölgesine, Ermeni ahalisine insani yardımlar göndermeye başlamıştır. Petrol, benzin, erzak ve diğer insani yardım edilir ve bir de bunu gösterir ki Karabağ bölgesinde yaşayan insanlar milli mensubiyetinden asıl olmayarak Azerbaycan vatandaşlarıdır. Onların güvenliği, Azerbaycan devleti tarafından temin edilecektir.

“TÜRKİYE’NİN KARDEŞLİK ADIMI GÖRDÜK, UNUTMAYACAĞIZ”

Aziz gardaşım bu hadise baş verdiğinde siz Amerika’daydınız. Orada dünyanın en ahali kürsüsünden Azerbaycan devletini ifade eden adaletli beyanatlar vermiştiniz. Karabağ, Azerbaycan toprağıdır. Türkiye’nin kardeşlik adımını gördük, unutmayacağız.

Biz Azerbaycan’da tarihi günler yaşıyoruz. İkinci Karabağ zaferi tarihi zaferimiz. Haklı olarak bununla gurur duyuyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx