SEC ve DoJ’den Batık Kripto Şirketi İçin Hamle: Denetimcisine Dava!

Batık haldeki kripto para borsası FTX’te yeni gelişmeler dikkat çekti. ABD Adalet Bakanlığı, FTX müşterilerinin devam eden mahkemede tanıklık edeceğini duyurdu. Diğer yandan ABD SEC, FTX’in denetimini yapan şirkete dava açtı. İşte detaylar…

FTX müşterileri tanıklık edecek

Kripto para borsası FTX’in ve eski yöneticisi Sam Bankman-Fried’ın geleceğini şekillendirebilecek yasal bir hesaplaşmada, Adalet Bakanlığı (DOJ) eski FTX müşterilerini, yatırımcılarını ve personelini yaklaşan bir duruşmada tanık olarak çağırmaya hazırlanıyor. Bu tanıklar FTX’in müşteri varlıklarına muamelesi ve Bankman-Fried ile etkileşimleri hakkında önemli bilgiler sağlayacak. “FTX Müşterisi-1” olarak bilinen ve Ukrayna’da ikamet eden bir tanık, devam eden çatışma nedeniyle seyahat güçlükleri yaşıyor. Video konferans yoluyla ifade verebilir. Ancak Bankman-Fried’in savunması bu öneriyi henüz onaylamadı ve davaya bir karmaşıklık katmanı ekledi.

Bankman-Fried’in avukat Mark Cohen liderliğindeki hukuk ekibi, Adalet Bakanlığı tarafından önerilen jüri sorularıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Bu soruların suçluluğu ima edebileceğini ve masumiyet karinesini zayıflatabileceğini savunuyorlar. Dahası, bazı sorular istemeden de olsa jürinin bakış açısını değiştirebilir ve davanın tarafsızlığını tehlikeye atabilir. Jüri seçiminin 3 Ekim’de başlaması ve ardından duruşmanın yapılması planlandığından, tüm gözler kripto para sektöründe adil yargılamanın daha geniş çaplı öneminin altını çizen bu yüksek riskli yasal savaşa çevrilmiş durumda.

SEC, kripto şirketine hizmet veren Prager Metis’e dava açtı

Ayrı bir gelişme olarak, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), iflas ilanından önce kripto para borsası FTX’e hizmet veren muhasebe firması Prager Metis’e karşı yasal işlem başlattı. SEC, Prager Metis’in denetim hizmetleri sunarken gerekli bağımsızlığı sağlayamadığını ve bunun da denetçi bağımsızlığı düzenlemelerini ihlal ettiğini iddia ediyor. SEC’in şikayeti, Prager Metis’in denetimlerinin, incelemelerinin ve sınavlarının yaklaşık üç yıl boyunca temel ilkelerin gerisinde kaldığının iddia edildiğine işaret ediyor.  Şikâyette FTX’in ismi açıkça belirtilmemekle birlikte, bu süre zarfında “yüzlerce” denetçi bağımsızlığı ihlaline vurgu yapılıyor.

Daha önce Prager Metis’in FTX’i denetlediği ortaya çıkmış, bu da denetim raporlarının güvenilirliği konusunda endişelere yol açmıştı. Senatörler Elizabeth Warren ve Ron Wyden da firmanın tarafsızlığına ilişkin endişelerini dile getirmiş ve kripto para sektörünün savunucusu olarak hareket ettiğini öne sürmüştü. Bu arada, bir başka hukuk firması olan Fenwick & West, FTX’e verdiği hizmetler nedeniyle incelemeye alındı. Zira davacılar FTX’in çöküşünden kısmen sorumlu olması gerektiğini iddia etti. Fenwick & West, temsilcilik sınırları içinde faaliyet gösterdiği sürece bir müvekkilin suiistimalinden sorumlu tutulamayacağını savunmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx