Özer ailesi 103 yıldır denizde, balık peşinde

1920’li yılların başında Özer ailesinin Artvin’in Hopa ilçesinden Akçakoca’ya göç etmesiyle başlayan balıkçılık serüveni, Mehmet Özer ile başladı. Mehmet Özer’in oğlu Yaşar, torunu Haydar ve torununun oğlu Adnan Özer de balıkçılık mesleğini devam ettirdi.

Ailenin 103 yıl önceye dayanan balıkçılık serüveninin 5. kuşak temsilcisi Çağdaş Özer de mesleği ilkokul çağında dedesi ve babasının yanında öğrendiğini söyledi.

Yakın zamanda kız çocuğu babası olacağına değinen Özer, tüm zorluklarına rağmen ata yadigarı balıkçılığı ömrü yettikçe sürdürmeye kararlı olduğunu vurguladı.

20 yıldır profesyonel balıkçılık yapan Özer, mesleğinin giderinin ve risklerinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Özer, zaman zaman günde 20 saat çalıştıklarından bahsederek, şöyle devam etti:

“Çalıştığın 3-4 aylık dönem içinde 2 haftada bir kısa süreliğine eve uğrarsın, ihtiyaçlarını karşılar yine dönersin. Bu tutku küçüklükten beri kanımıza işlediği için ne kadar zor olursa olsun severek yapıyoruz. Normalde bir insan bunlara katlanmaz. Sevdiğimizden uykusuzluğu, yorgunluğu görmüyoruz. Balıkçılıkla ilgili öyle bir heves ve aşk var ki karada kaldığım zamanlar hastalanıyorum. Boş kalıyorum, boş kaldığım zaman da kendimi dinliyorum, böyle olunca da hastalanıyorum ama denize çıktığımız zaman her şey bitiyor. Denizde güneşin doğuşuna, batışına baktığımız zaman huzur buluyoruz. Az da balık yakaladık mı zaten dünyalar bizim oluyor.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx