İspanya hükümeti, İsrailli Bakan Ben-Gvir’in provokatif Mescid-i Aksa baskınını eleştirdi

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in, 21 Mayıs’ta Meclis-i Aksa’ya baskını sırasında kullandığı sözleri reddettiğini bildirdi.

İspanya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “İspanya, dün Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da kullanılan sözleri reddettiğini ifade ediyor.” denildi.

Açıklamada ayrıca, “İspanya hükümetinin, Kudüs’teki kutsal yerlerin statükosuna titizlikle saygı gösterilmesi taahhüdünün sürdürülmesini talep ettiği” vurgulandı.

İsrailli Bakan Ben-Gvir’in provokatif Mescid-i Aksa baskını

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, 21 Mayıs’ta özel korumaları ve İsrail güçlerinin yoğun koruması altında Harem-i Şerif’e girmişti.

Ben-Gvir, göreve gelişinden günler sonra 3 Ocak’ta da Mescid-i Aksa’ya girmiş ve bu eylemi ile 5 yıl sonra Mescid-i Aksa’ya giren görevdeki ilk İsrailli Bakan olmuştu.

İsrailli aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir’in bu baskını, işgal altındaki Filistin topraklarında tepkiyle karşılanmış ve gerilimi tırmandırmıştı.

Filistin yönetimi ve Müslüman ülkelerin yanı sıra ABD’nin de dahil olduğu Batı ülkelerinden Ben-Gvir’in provokatif eylemine karşı tepkiler gelmişti.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Ancak Yahudiler, İsrail’in tek taraflı kararı ve bazı Siyonist örgütlerin girişimleriyle, 2003’ten bu yana İslami Vakıflar İdaresinin izni olmadan polis eşliğinde kutsal mabede girerken, bu baskınlar özellikle 2022 yılında giderek artan bir hal aldı.

Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlaller açısından geçen yılın en belirgin sene olduğunu duyuran İslami Vakıflar İdaresinin verilerine göre, 2022 boyunca 48 binden fazla fanatik Yahudi Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir