iOS 18 Ayarlar Uygulamasında Bulunan Tüm Yeni Detaylar

Apple, WWDC 2024 etkinliğinde iOS 18 yazılım güncellemesini yayınladı. Bu yeni işletim sisteminin en öne çıkan özelliklerinden biri de Apple Intelligence. Tüm bunların yanında Apple, Ayarlar uygulaması içinde birkaç farklı değişiklik sunuyor.

iOS 18’e henüz yeni geçmiş kullanıcılar için belirtmek gerekirse, artık uzamsal videolar kaydedebilir ve Wi-Fi şifrenizi Android kullanıcılarıyla paylaşabilirsiniz. Birden çok yenilik getiren iOS 18’le beraber Ayarlar uygulamasında da gözle görülen birçok değişiklik var.

Artık Ayarlar uygulamasının altında Uygulamalar adında yeni bir seçenek bulunuyor. Burada telefonunuzda yüklü tüm uygulamaları ve oyunları görebilirsiniz.

Uygulamalar bölümünün üst kısmında artık yeni bir sesli arama seçeneğine sahip bir arama çubuğu bulunuyor. Bu çubuk alfabetik sıraya sahip ve direkt olarak parmağınızla kaydırabilmenize olanak tanıyor.

Önceki iOS sürümlerinde olduğu gibi, ilgili tüm ayarları bulmak için listedeki bir uygulamaya veya oyuna dokunabilirsiniz. Ayrıca uygulamalar bölümünün iPhone’unuzdaki Apple yapımı uygulamalar dışında üçüncü taraf uygulamaları da içerdiğini unutmayın.

Uygulamalar bölümünde fark edilebilecek en önemli detay, gizli uygulamaların ve oyunların doğrudur görünür olmaması. Artık gizli uygulamaları görebilmek için Ayarlar sayfasını en aşağıya indirerek “Gizli Uygulamalar” seçeneğini seçmelisiniz.

En önemli değişikliklerden biri de Ayarlar uygulamasına daha fazla bilgilendirici metin eklenmiş olması. Artık Wi-Fi, Bluetooth, Kişisel Erişim Noktası, Genel, Erişilebilirlik ve daha fazlası gibi özellikler için sayfaların en üstünde bir bilgi kartı bulunuyor. Bunlara ek olarak Apple, iOS 18’de ayarlar içerisindeki Parolalar bölümünü tamamen kaldırdı.

Ayarlar uygulamasındaki Kontrol Merkezi sayfasında, kontrol ekleme ve düzenleme seçenekleri kaldırıldı. Artık yalnızca uygulamalardaki Kontrol Merkezini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bir geçiş düğmesi gösteriliyor. Bunun nedeni de iOS 18’de yeniden tasarlanan Denetim Merkezi’nin artık Apple’ın tüm seçeneklerini tek bir yerde görüntülüyor olması.

Tüm bu değişikliklere rağmen beta sürümleri yayınlandıkça uygulamanın özelliklerinin zaman içinde değişebileceğini ve iOS 18’in kararlı sürümündeki gerçek uygulamanın farklı görünebileceğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx