Erdoğan, HÜDA PAR’dan Vazgeçmiyor: ‘Sinan Oğan’ın İsteklerine Boyun Eğmeyeceğim’

28 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Sinan Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğim. Ben bu şekilde pazarlık yapmayı seven bir insan değilim’ dedi.  

‘Sayın Biden’la da çalışırım. Eğer Biden değişirse onun yerine gelecek olan kim olursa olsun onunla da çalışırım’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International’da Becky Anderson’ın sorularını yanıtladı. 

‘Türkiye’nin tarihinde ilk kez bir seçim ikinci tura kaldı. Şu an kendinizi ne kadar rahat hissediyorsunuz?’ sorusuna Erdoğan, ‘Önümüzdeki pazar yapılacak seçimlerde de ben inanıyorum ki halkım güçlü Türk demokrasisini gösterecek ki yüzde 90’a varan güçlü seçmen katılımı oldu. Bu çok önemli bir katılım. Dünyada pek benzeri yok. Bu seçimlerden de temennim odur ki inşallah milletim bizi yanıltmayacak’ diyerek yanıt verdi. 

‘Yeniden seçilirseniz Biden yönetimiyle çalışır mısınız?’ sorusuna ise Erdoğan şöyle yanıt verdi: ‘Onda hiç şüphe yok. Sayın Biden’la da çalışırım. Eğer Biden değişirse onun yerine gelecek olan kim olursa olsun onunla da çalışırım.’ 

‘HDP ve HÜDA PAR’ın kurulacak hükümette görev verilmemesi’

Becky Anderson, Kılıçdaroğlu’nun seçim vaatlerine ilişkin Erdoğan’a bir soru daha yöneltti. Anderson, Erdoğan’a ‘Kılıçdaroğlu Suriyeli mültecileri sınır dışı etme sözü verdi. Yarışın üçüncü sıradaki adayı Sinan Oğan, daha katı mülteci politikası olan adayı destekleyeceğini söyleyen aşırı milliyetçi bir isim. Bu durum Kılıçdaroğlu’nun kampanya videolarında mülteciler konusunda daha sert bir tutum takınmasına neden olmuş gibi görünüyor’ sorusunu sordu. Bu soruya Erdoğan, Sinan Oğan’ın isteklerine boyun eğmeyeceğini dile getirerek, ‘Ben bu şekilde pazarlık yapmayı seven bir insan değilim’ dedi. 

Erdoğan, Oğan’ın ikinci turda bir ‘kral yapıcı’ olarak ortaya çıkacağı yönündeki tartışmalara ise ‘Kral yapıcı olan halk olacaktır’ yanıtını vererek son noktayı koydu.

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan’ın talepleri ise şöyle: “Terörle mücadele, sığınmacıların takvimle gönderilmesi, HDP ve HÜDA PAR’ın kurulacak hükümette görev verilmemesi, bu süreçte dışarıda tutulması, Anayasa’nın ilk 4 maddesi ve 66. maddelerine asla dokunulmayacağına garanti verilmesi gibi taleplerin her iki tarafça kabul edileceğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir