Dünya Aniden Dönmeyi Bırakırsa Ne Olur?

Dünya bugün dönmeyi bıraksa ne olurdu hayal edebiliyor musunuz? Her ne kadar bunun bir olasılığı yok gibi dursa da biz sizin için kabuslarınıza girecek 6 ürkütücü senaryoyu sıraladık. İnceleyelim.

Kaynak: https://www.thefactsite.com/what-happ…

Lisede öğrenmiştik Dünya’nın kendi etrafında dönmesi sonucu gece ve gündüz oluşur. Peki, Dünya aniden dönmeyi bıraksa ne olurdu?

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle Dünya’nın nasıl dönmeye başladığını anlamamız gerekiyor.

Yaklaşık 4,6 milyar yıl önce büyük bir gaz ve toz bulutunun birleşimi Dünya’yı yarattı.

Uzayda bir şey harekete geçtiğinde asla durmaz çünkü havadan oluşan sürtünme kuvveti bulunmaz. Bu birleşim sonucu dünya dönmeye başlamıştı ve 4,6 milyar yıldır dönmeye devam ediyor.

Dünya’nın aniden dönmeyi kesmesi mümkün mü?

Diğer yönde aynı güçte bir etken olmadığı sürece Dünya’nın dönmeyi bırakması imkansızdır. Yine de Dünya’nın dönmeyi kesmesi sonucu olabilecekleri hayal etmek de ise serbestiz.

1. Gün ışığı 6 ay boyunca sürerdi!

6 yıl boyunca sürecek bir gündüzü hayal edebilir misiniz? Eğer dünya kendi etrafında dönmeyi keserse gündüzler 6 yıl boyunca sürerdi! Bunun sonucu gece ve gündüz arası sıcaklık farkı oldukça artar ve neredeyse gezegenler kadar büyük devasa rüzgarlara neden olurdu.

2. Biyolojik saatiniz bozulur sağlığınız mahvolurdu!

Uyku ve hormonal düzeninizi sağlayan biyolojik saatinizin güneş ışığına bağlı olduğunu biliyor muydunuz? Dünyanın kendi etrafında dönmeyi kesmesi ve günlerin 6 ay sürmesi sonucu biyolojik saatiniz de bozulurdu. Böylece uykusuzluk, hormonal dengesizlik gibi birçok sağlık sorunu yaşardınız.

3. Dünya’nın manyetik alanı yok olurdu!

Başta bu bir sorun gibi gelmese de aslında oldukça kötü bir olasılık. Dünya’nın çevresinde manyetik alanı güneşten gelen zararlı ışınlara karşı koruyucu bir kalkan görevi görür. Bu alanın yok olması sonucu insanları bu ışınlara karşı koruyan bir bariyer kalmamış olurdu. Ayrıca kuşlar da bu manyetik alan sonucu göç yapabilmekte. Bu alanın yok olması kuş göçlerinin durması ve birçok kuş türünün sonunun gelmesi demek olurdu.

4. Gökyüzündeki yıldızlar hep aynı kalırdı.

Gece ile ilgili en güzel şeylerden birisi takımyıldızların nasıl değiştiğidir. Dünya’nın dönmeyi kesmesi demek gökyüzünün hep aynı kalması demektir.

5. Dünya’daki sular kutuplara doğru akar giderdi.

Dünya’nın kendi etrafında dönmesi sonucu oluşan güç o kadar güçlüdür ki suyu Ekvator’da toplar. Dünya’nın dönmeyi kesmesi sonucu bu gücün yok olması ile suyun büyük bir miktarı kutuplara doğru akıp gidecektir.

6. Eşyalar, binalar ve insanlar doğuya doğru uçmaya başlardı.

Hızla hareket eden bir aracın aniden durduğunu hayal edin. İçerideki her şey etrafa saçılır değil mi? Bu Dünya için de geçerli. Dünya’nın aniden dönmeyi kesmesi demek içindeki her şeyin doğuya doğru savrulması demek olacaktır. Bu ani hareket sonucu birçok büyük deprem ortaya çıkar ve Dünya’nın yüzeyi büyük anlamda değişirdi.

Gerçekte Dünya’nın dönmesi başlangıcından itibaren yaklaşık 6 saat yavaşladı.

Dünya’nın dönmesinde ani bir duraksama ise mümkün gibi durmuyor. Bu gerçekci olmayan durumu ve sonuçlarını düşünmektense Dünya için büyük bir tehlike olan küresel ısınmayı ve onun sonuçlarını düşünmemiz daha iyi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir