Apple iPhone 15 Pro ve Pro Max modelleriyle dünyaya kafa tutuyor!

Apple’ın en yeni ürünlerinin lansmanı geçtiğimiz Eylül ayının başında gerçekleşti. iPhone 15 serisi, iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinden oluşuyor. Bu telefonlar dünya genelinde büyük bir ilgiyle karşılandı. Hindistan, bu yeni telefonların en fazla ilgi gördüğü ülkelerden biri oldu.

Raporlara göre, Apple bu yılın ikinci yarısında pazar payını %5’ten %7’ye çıkarmayı hedefliyor, bu artışın ana sebebi de Pro ve Pro Max modelleri. Counterpoint adlı pazar araştırma şirketinin tahminlerine göre, Apple Temmuz-Aralık 2023 arasında Hindistan’da toplam akıllı telefon satışlarının %7’sini elde edecek. Bu, önceki altı ayda gözlemlenen %5’lik paydan ciddi bir artış anlamına geliyor. Ancak bu durum Apple için sürpriz değil. Geçtiğimiz yıl Apple, Hindistan’da fiziksel mağazalarını hizmete açmıştı. Ayrıca, bu bölgedeki pazarlama kampanyalarını da artırmıştı.

Apple iPhone 15 Pro ve Pro Max modelleriyle dünyaya kafa tutuyor!

Apple’ın Hindistan’daki faaliyetlerini daha da genişletmeye yönelik hamlelerine değinmeden geçmek olmaz. Marka, Hindistan içinde üretim yapma yönünde adımlar atıyor. Bu da demek oluyor ki; Apple’ın değeri farklı kategorilerde de artış gösteriyor. IDC Araştırma Direktörü Nabila Popal, Hindistan’daki premium akıllı telefon pazarının hızla büyüdüğünü vurgulayarak, 2019’da tüm pazarda sadece %0.8 olan payın 2023’ün ilk yarısında %6.1’a yükseldiğini belirtti. Popal’a göre bu büyümede Apple’ın büyük bir payı var.

800 doların üzerinde fiyatlandırılan telefonlar segmentinde Apple, Hindistan’da zaten lider konumda. Bu yılın ilk yarısında, IDC verilerine göre şirketin pazar payı %67 olarak kaydedildi. Bu alandaki en büyük rakibi olan Samsung ise %31 pazar payı ile geride kaldı. Ancak, Apple’ın Hindistan’da daha kat etmesi gereken çok yol var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx