Yeşil Sol’un İstanbul’daki ‘final mitingi’: ‘Yarın sonlarını getireceğiz’

Yeşil Sol Parti, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinden bir gün önce İstanbul’da Yenikapı miting alanında seçim mitingi düzenliyor.

İstanbul’un ilçelerinden metrolarla gelenler, Yenikapı Metro İstasyonu’ndan inerken Yenikapı Etkinlik Alanına geliyor. Yol boyunca Yeşil Sol Parti flamaları taşıyanlar üç arama noktasından geçiyor. İki noktada polisler arama yaparken, bir noktada ise Yeşil Sol Parti tarafından görevlendirilenler arama yapıyor.

Kitleler halinde arama noktalarına gelenler büyük bir yoğunluk oluşturdu. Dün Yeşil Sol Parti’nin bugün düzenleyeceği mitingin iptal edilmesi gerektiği uyarısına ilişkin gelenler, “Bombalar, tehditler, zorbalıklar bizi korkutamaz. Ne olursa olsun biz yine mitingimize geleceğiz. Yarın onları göndereceğiz” dedi.

Yarın yapılacak oylamaya ilişkin kitleye kürsüden şöyle seslenildi: “Yarın oy kullanırken kayyımları hatırlayın, cezaevindeki siyasetçileri hatırlayın, Kürtlere karşı yürütülen politikaları hatırlayın.”

AKDENİZ: BAY BAY ERDOĞAN

Kürsüye çıkan Ercüment Akdeniz, “Türküler söylüyor. ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda’ diyor. Ey tek adam, ‘aşağıdan yukarıya yolun sonu görünüyor’. Bay bay Erdoğan. Annelerimizin ahı var. Annelerimiz ağlattılar. Deprem altında analar can verdi, çocuklar ağladı. Bunlar çadırı sattı. Newroz da Kemal Korkut’un annesini ağlattılar. Haftalardır Cumartesi Annelerini gözaltına alıyorlar. Bunların hesabını soracağız. Çocuğu yatağa aç giren anneleri ağlattılar. Bugün 13 Mayıs. Unutmayız. Soma’yı unutmayız. Soma’da 301 madenciye kıydılar. Yüzlerce anayı ağlattılar” dedi.

Ercüment Akdeniz daha sonra kürsüye Soma Maden Katliamı’nda ölen Uğur Çolak’ın annesi ve Yeşil Sol Parti Manisa Milletvekili adayı Gülsüm Çolak’ı davet etti. Kürsüye çıkan Çolak, “Soma’nın davası beş yıl sürdü bir karar alınmadı. Adaleti hala arıyoruz” ifadelerini kullandı.

Akdeniz, sözlerine şöyle devam etti:

“Onlar Soma’nın patronlarını aday olarak karşımıza çıkardılar. Bir tutuklu kalmadı. Biz onları gönderirken kendimizi de anlatacağız. Bir oy Kemal Kılıçdaroğlu’na bir oy Yeşil Sol Parti’ye diyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı geliyor. Gün açılıyor. Bağımsızlık, laiklik, emek, özgürlük, eşitlik diyoruz. Kürt sorununda demokratik çözüm diyoruz. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği. Aleviler için eşit yurttaşlık diyoruz. Türkiye’nin geleceğini biz yazıyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı olmadan Türkiye’nin geleceği yazılamaz.”

‘ŞAMPANYA BİLMEYİZ AMA AMPÜL PATLATMAYI BİLİRİZ’

“‘Ben Aleviyim’ dediği için siyasi linçe uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu’nu görünce biz de diyoruz ki inadına Aleviyiz. Kürt sorunu dediği için cezaevine atılan Selahattin Demirtaş için inadına hepimiz Kürdüz” diyen Akdeniz, “Ampulü icat eden Edison’a sormuşlar, ‘Sen bu ampulü bulanana kadar kaç deney yaptın’ diye sormuşlar. Tam 999 deney yaptım demiş. ‘Niye bin tane’ değil. ‘Binincide ampul bulunacaktı’ ondan demiş. Biz bu ampulü göndermek için 21 yıldır deney yapıyoruz. 22’inciye tahammülümüz yok. Yarın gönderiyoruz. Bekir Bozdağ demiş ki ‘Bunlar kazanırsa şampanyalar patlayacak.’ Bak Bozdağ, sana bir şey söyleyeyim Yenikapı’dan, biz şampanya patlatmayı bilmeyiz ama ampulü patlatmayı çok iyi biliriz.”

‘BOZGUNA UĞRATACAĞIZ’

Kürsüye çıkan Dersim Dağ, konuşmasını Kürtçe yaptı. Dağ, şunları söyledi: “20 yıldır bu faşist rejimle mücadele ediyoruz. Artık sonra geldik. Bunları tarihe gömeceğiz. Bunları bozguna uğratacağız. Sandık başına gittiğinizde Ceylan Önkolu, Roboski’yi, Anlara Katliamını, Suruç Katliamını unutmayın. Bu ağaç özgürlüğün, barışın, demokrasinin ve eşitliğin, yaşamın ağacıdır. 20 yıldır bunlara karşı mücadele ettik. Tüm öldürmelere, tutuklamalarına yenilmedik. Yarın son. Yarın sonlarını getireceğiz. Kutlu olsun faşizme karşı mücadele edenler. Geri adım atmayanlar kutlu olsun.”

‘BEDEL ÖDEMEKTEN ÇEKİNMEDİK’

ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüşel, “Direne direne kazanacağız yoldaşlar. Bugüne kadar bu düsturla yürüdük. Bedel ödemekle çekinmedik. Korkmadık ve böyle geldik. AKP-MHP faşist iktidarı yıllardır bu direnişimizi bastırmaya çalıştı. Biz onlara bizsiz bir gelecek bırakmadık. Böyle bir krizle 14 Mayıs’a geldik. Bütün silahlarını üzerimizden eksik etmedi. Biz kazanacağız” dedi.

Konuşma yapan Halan Öztürk ise şunları söyledi: “Erdoğan diyor ki ‘Selo nerede?’ Selo burada. Binlerce Selo burada. Sen merak etme Erdoğan. Birileri iyice koltuklara çökmüş ve kalmaya devam etmek istiyor. Erdoğan ve onun yanındakiler, kimse padişah, sultan, kral değil. 14 Mayıs’ta bu halk sana çok kral bir hareket yapacak. Eğer birleşirsek umutsuzluğa düşmeden en üst şekilde oylarımızı kullanırsak bunları gönderebiliriz. Bir despot rejim varsa bu elimin parmakları gibi yek yumruk olarak onları gönderebiliriz. Bu halk bütün gerçekleri biliyor. Emek veriyor. Göz nuru döküyor. Üretiyor. Yöneten de bu halk olmalı. Bütün oylarımızı Yeşil Sol Parti’de toplayalım ve kazanalım. Zafer bizimle olsun, yolumuz açık olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir