Üreticilere yüzde 75 hibeli kanola tohumu dağıtıldı

Tohumların dağıtımı Lalapaşa ilçesine bağlı Çömlekakpınar köyündeki merasimle yapıldı.

Vali H. Kürşat Kırbıyık, burada yaptığı konuşmada, Edirne’nin değerli bir tarım kenti olduğunu, ziraî üretimin artırılması için yeni projeler hazırlandığını söyledi.

Tarımın Edirne için vazgeçilmez olduğunu söz eden Kırbıyık, sulanabilir tarım topraklarını genişletip yüksek randıman ve kapasiteyi artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Edirne’de kanola ekim alanlarının 2021 yılına nazaran arttığını ve 67 bin dekardan 83 bin dekara yükseldiğini belirten Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Kanola üretiminde ülke genelinde ikinci sıradayız. Çiftçimizin üretim kapasitesini arttırması için verilecek ziraî dayanaklar son derece kıymetlidir. Yaklaşık 2 milyon liralık bir proje yürütülüyor. Bunun 1,5 milyon lirası Tarım Bakanlığı tarafından hibe olarak veriliyor. Ziraî üretim zahmetli bir iştir. İklim, sıcaklık, yağışlar çok değerli. Bu risklerin hepsini bertaraf ederek iyi bir dönem diliyoruz. Ziraî üretimi gerçekleştiren çiftçilerimize bereketli bir yıl diliyoruz.”

TBMM Bayan Erkek Fırsat Eşitliği Komitesi (KEFEK) Lideri ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ise tarımın değerinin pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşıyla daha da anlaşıldığını anımsattı.

Edirne’de ziraî üretimin gelişmesi için çalışmalar yaptıklarını tabir eden Aksal, “Tarımsal üretimimizi daha da arttırmak için vatandaşlarımıza daha fazla dayanak olmaya çalışıyoruz. AK Parti olarak iktidara geldiğimiz günden beri sulanabilir yerlere, barajlara yaptığımız yatırımları son derece arttırdık ve arttırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt da pek çok farklı eserde çiftçilere hibe dayanaklı tohum dağıtımı gerçekleştirildiğini lisana getirdi.

Kentte bu yıl 83 bin dekarlık alanda 30 bin tona yakın rekolte elde edildiğini belirten Bayazıt, üretim kapasitesini yükseltmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Konuşmaların akabinde dağıtılan tohumların ekimi gerçekleştirildi. Vali Kırbıyık ve milletvekili Aksal da traktöre binerek ekim mesaisine ortak oldu.

Üretici Muammer Soyaslan, verilen dayanaklardan ötürü şad olduklarını tabir etti, köydeki sulama imkanlarının daha da geliştirilmesini talep etti.

Törene Lalapaşa Kaymakamı Ömer Bulut, Lalapaşa Belediye Lideri İsmail Arslan, meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üreticiler katıldı.