Türkiye Barolar Birliği müzik yasağını Danıştay’a taşıdı

ANKARA – Covid-19 salgını önlemleri kapsamında gece 00.00’dan sonra konulan müzik yasağı kısa mühlet evvel İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgeyle saat 01.00 olarak yine belirlendi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) de kelam konusu genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

‘SANATÇININ VE SANATIN KORUNMA PRENSİBİ ZEDELENECEK’

TBB tarafından hususla ilgili yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere, müzik yayını saatlerine sınırlama uygulaması, korona virüsü önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından farklı tarihlerde getirilmiştir. Dava konusu Genelge’nin yayımı tarihinde, korona virüsü önlemlerinin uygulanması durumu ortadan kalktığından, varlık hedefinde ‘halk sıhhatinin korunması’ ve ‘kamu yararı’ üzere objektif ölçütler bulunmayan genelgenin maksat istikametinden hukuka alışılmamış olduğunun kabulü gerekmektedir. Öte yandan ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde, müzik saatlerinin belirlenmesi konusunda yetkili kurum, T.C. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olup, davalı bakanlığın mevzuya ait rastgele bir sorumluluğu, misyon ve yetkisi bulunmamaktadır. İptali istenen genelge yürürlükte kaldığı sürece, kamu faydası ile bireylere anayasal hak olarak verilen bilim ve sanat hürriyeti, sanatın ve sanatkarın korunması unsuru zedelenecektir” denildi. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.