SGK düzenleme yaptı, vatandaşın cebinden 2 bin liranın üzerinde para çıkacak

Türkiye’de ilaç yokluğu gün geçtikçe artarken, SGK’nın bir ilaçta yaptığı yeni düzenleme vatandaşların cebini yakacak. Bursa Eczacı Odası Lideri Okan Şahin, “Göz iltihapları nedeniyle gözyaşı üretemeyen hastalarda kullanılan Restasis isimli ilaçta SGK yeni bir düzenleme yaptı. Hasta raporu olduğu hâlde cebinden 2 bin lira fark ödeyecek” dedi.

İlaç yokluğu gün geçtikçe artarken, SGK’nın raporlu hastalara verilen göz iltihabı damlası için yaptığı yeni düzenleme cep yakacak.

“İKİ BİN LİRANIN ÜZERİNDE FARK ÖDEYECEK”

SGK’nın göz damlası olan bir ilaçta yaptığı yeni düzenleme vatandaşların cebini yakacak. Bursa Eczacı Odası Lideri Okan Şahin, “Göz iltihapları nedeniyle gözyaşı üretemeyen hastalarda kullanılan Restasis isimli ilaçta SGK yeni bir düzenleme yaptı. Hasta raporlu olduğu hâlde cebinden 2 bin liranın üzerinde fark ödeyecek” dedi.

“NEDENİ MUADİL İLACIN FİYATININ BAZ ALINMASI”

Şahin, bunun nedenini ise şöyle anlattı;

“SGK, yeni çıkan Ocurin diye bir ilacın fiyatını baza alıyor. Tıpkı etken unsura sahip diye. Lakin muadil bandında o ilacı da göstermiyor. Hasta cebinden ödemeden şu ilacı alsın, muadilini alsın diyebileceğimiz bir sistem de yok. Ancak SGK, üç aylık tedavide hepsine 2 bin liranın üzerinde fiyat farkı çıkartıyor. Vatandaşta önemli bir mağduriyet oluşmakta.”

“MUADİL İLAÇ MUADİL LİSTEDEN ÇIKARTILMALI”

Restasis isimli damlanın raporsuz ödeme yapılmadığını lisana getiren Şahin, “SGK’nın Ocurin isimli birebir etken hususa sahip damlanın fiyatını baza alıyor. O nedenle de Restasis isimli ilacın fiyatı bir anda düştü. Hasta bu sefer tamam ben muadilini alacağım dese de ben bunu da veremiyorum. Sistem eş kıymet görmüyor. Tam bir çıkmaz. Tahlil, Ocurin isimli ilaç muadil listeden çıkartılmalı. Asıl olan ilacın fiyatı olağana girecektir” sözlerini kullandı.