‘Şeker dede’ şoku; Hastane hastane gezip hastalıklı kan vermiş

Hiçbir manisi bulunmayan şahıslara 10 bin TL karşılığında geçersiz engelli raporu çıkartan 24 kişilik çete çökertildi. Çetede ‘Şeker dede’ lakaplı bir kişinin hastane hastane gezerek para karşılığında sağlıklı şahıslar yerine hastalıklı kan verdiği ortaya çıktı.

9 AY BOYUNCA TAKİP EDİLDİLER

Hastane çalışanın geçersiz raporla kendini emekli ettiği akabinde da tıpkı formülle eşinin de emekli olduğu belirlendi. Kamu kurumunda otobüs şoförü olan kişinin, çalışma arkadaşlarından 6 kişinin uydurma rapor ile emekli olmasının akabinde birlikte düzmece rapor işi yapmaya başladıkları tespit edildi. Ayrıyeten Mali polis, şebekeyi 9 ay boyunca adım adım takibe aldı ve tespit ettiği 17 kişiyi Hakem Hastanesine tek tek 2 polis eşliğinde sevk ettirerek 13 kişinin engelli değil sağlıklı olduklarını ortaya çıkardı.

10 BİN TL KARŞILIĞINDA GEÇERSİZ RAPOR

Sabah’tan Ömer Çetin’in haberine nazaran Ankara Mali Hatalarla Çaba Şube Müdürlüğü, hiçbir mahzur bulunmayan şahıslara 10 bin lira karşılığında geçersiz evraklarla kimi özel ve kamu hastanelerinde çalışanlar aracılığıyla engelli sıhhat raporu çıkararak emekli olmalarını sağladıklarını tespit etmesinin akabinde Ankara merkezli 3 vilayette düzenlediği operasyonla 24 kişilik şebeke çökertilmiş 5 milyon lira kamu ziyanının önüne geçilmişti. Mali polisin titizlikle yürüttüğü soruşturma ayrıntıları ortaya çıktı.

KALP RAHATSIZLIĞINA 20, ŞEKER HASTALIĞINA 10 PUAN

Düzmece rapor çetesi, rapor isteyen bireylerden 10 bin lira karşılığında engelli sıhhat raporu için uygulanan “Balthazard” ismi verilen mahzur oranı hesaplama usulünün sürecin başından sonuna kadar takip ettikleri ve süreçlerin başında kendilerinin durduğu ortaya çıktı. Şebeke, birden fazla hastalığı ve mahzuru varmış üzere tetkik ve tedaviye yönlendirdikleri belirlendi. Kalp rahatsızlığına 20 puan, şeker hastalığına 10 puan, uyku apnesi 15 puan formunda toplam 45 puan düzenleyerek raporlarda yüzde 40 ve üzeri çalışma gücü oranını kaybettikleri istikametinde geçersiz engelli raporu düzenleyerek emeklilik hakkı kazandırdıkları tespit edildi.

Kamu kurumunda otobüs şoförü olan kişinin geçersiz engelli raporu ile emekliye ayrıldığı ortaya çıktı. Emekli olan kişinin, çalışma arkadaşlarından 6 kişi daha tıpkı teknikle emekli oldu. Bir ortaya gelen otobüs şoförleri düzmece rapor işine girdikleri ve etraflarında bulunan eş dost ve akrabalarını emekli yaptıkları ortaya çıktı. Hastane çalışanı ayını sistemle evvel kendi emekli olduğu akabinde eşini de emekli yaptırdığı belirlendi.

HASTANE HASTANE GEZİP HASTALIKLI KAN VERMİŞ

Çete üyelerinin rapor oranlarını yükseltmek için uyguladıkları formüller ortasındaki kilit isim ise şaşırttı. Şebeke sıkıntı durumda kaldıklarında 75 yaşındaki şeker hastası olan “Şeker Dede” lakaplı V.E.’yi devreye soktukları ortaya çıktı. Engelli raporu isteyen sağlam şahısların yerine para karşılığında kanını verdiği ve hastaneleri gezdiği belirlendi.

Çete üyelerinin rapor alarak emekli ettiği belirlenen 17 kişi Mali Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğü grupları refakatinde Hakem Hastanesine sevki yapılarak mukayese raporu düzenlenmesi sağlandı. Grupların refakat ederek aldırdığı yeni raporlarda 13 kişinin yüzde 40 ve üzeri çalışma gücü oranını kaybetmediği, birinci raporun geçersizliğinin tespit etmiş oldu. Çetenin birebir metotla 15 kişi daha bu halde rapor almaya çalıştıkları telefon dinlemelerinde tespit edilmesinin akabinde hastane vazifelileri uyarılarak rapor almalarının önüne geçildi.

Rapor alarak emekli olan şahısların “Engelli Kimlik Kartı” aldıkları, vergi indiriminden yararlandıkları, ASKİ aboneliğinde indirim uygulandığı, fiyatsız otobüs bileti kullandıkları, her ay emekli maaşı aldıkları tespit edildi. İlgili kurumlarla birlikte yapılan çalışmalarda yaklaşık 5 milyon TL kamu ziyanının önüne geçildi.

21 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ankara Mali Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğü, 9 ay süren teknik ve fiziki takibin akabinde Ankara merkezli Sakarya ve Çankırı’da eş vakitli olarak 24 şüpheliye yönelik yapılan operasyonda 21 kişi gözaltı aldı. İkamette yapılan aramalarda çok sayıda rapor ele geçirildi.

KAYNAK: SABAH – ÖMER ÇETİN

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.