Schengen krizi yurt dışı çeşitlerini vurdu

Türkiye vatandaşlarının Avrupa Birliği üyesi ülkelere girişte yaşadığı vize müracaatlarına peş peşe olumsuz karşılık verilmesi nedeniyle yurt dışı cinslerde da peş peşe iptaller başladı. I.C.T seyahat acentesinden Alper Dağdeviren, geçen ay 40’a yakın çeşidin iptal edildiğini, 1500 kişinin mağdur olduğunu söyledi. Pronto Tur’dan Hasan Yetik ise “Konsolosluklar randevuları geç veriyor. Vize retlerinde artış oldu. Hala mağduriyet yaşayan yolcularımız var. Bir aydan fazla içeride olan pasaportlarımız çıkmıyor. Evvelden 100 şahısta 2 vize reddi çıkardı artık 20-30 oluyor. 40 kişilik tıp planlıyoruz 5-6 kişi vize alamıyor” dedi.

DHA’nın haberine nazaran, çok yoğunluk nedeniyle konsoloslukların randevuları çok ileri attığını lisana getiren I.C.T şirketinden Alper Dağdeviren, “Türklere karşı bir ön yargı var lakin evraklarınız düzgün olursa daha evvelce bir defa bile yurt dışına çıkmışsanız işleriniz daha kolay halloluyor. Konsolosluklar pandemiden evvel 3 yahut 7 gün sonrasına hatta bazen 1 gün içinde çok rahat bir halde randevu veriyordu. Fakat bugün başvursanız 1 ay sonraya lakin randevu veriyorlar. Bu durum cinsleri makus etkiliyor. Vize alınamayınca çeşitler iptal ediliyor. Geçen ay 1.500 kişinin katılacağı 40’a yakın çeşit iptal edildi. İtalya, Avusturya, Çekya, İspanya üzere ülkelere vize reddinde öne çıkıyor” dedi.

VİZE FİYATLARINDA İADE YOK

Acentaların ziyan ettiğini belirten Dağdeviren, “1.500 kişilik cinslerin iptal edildiğini düşünürsek acentaların 200-300 bin Euro ziyanı oluyor. Konsolosluklar dokümanları değerlendirdikten sonra olumlu ya da olumsuz bir karar veriyor. Olumsuz karar verilen vizeler için şahıslara para iadesi yapmıyorlar. Şu anda vize müracaatlarında 140- 150 Euro isteniyor. Biz seyahat muhafaza poliçesi yapıyoruz şahıslar vize reddi aldığı vakit ret kağıdıyla bir arada sigortaya başvurursanız yüzde 80 oranında geri iade alıyorsunuz. Cins programı düzenlemeye çekinir hale geldik lakin yapmak da zorundayız. 1 çeşit 40-45 şahıstan oluşuyor bin 500 kişi dersek bu 40-50 çeşidin iptaline tekabül ediyor. Önemli bir sayı ve bizi olumsuz etkiliyor. Zati pandemi vardı uçuş olmadı. Tam toparlama sürecine geçtik bu seferde randevuya takıldık Konsolosluklardaki yoğunluk 1 buçuk ay kadar sürecektir. Sonra ekim üzere olağana döneceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

’40 KİŞİLİK ÇEŞİT PLANLIYORUZ 5-6 KİŞİ VİZE ALAMIYOR’

Pronto Tur’dan Hasan Yetik, konsoloslukların randevuları geç verdiğini, vize retlerinde artış olduğunu söylüyor. 1 aydan fazla içeride olan pasaportların çıkmadığını belirten Hasan Yetik yaşadıkları kasvetleri anlattı şöyle anlattı:

“Önceden 100 şahısta 2 vize reddi çıkardı artık 20-30 oluyor. 40 kişilik tıp planlıyoruz 5-6 kişi vize alamıyor tekrar o geziyi yapıyoruz ancak biz ziyan ediyoruz. Artık direk konsoloslarla muhatap olamıyoruz aracı kurumlar irtibata geçiyoruz. İtalya, Almanya üzere ülkeler randevuyu geç tarihe veriyor ve vize badiresi yaşanıyor. Evvelce 3 gün sonra randevu alırdık 1 hafta sonra vize çıkardı. Yolculara 1 ay sonrasına bile plan yapın diyemiyoruz. Süreç uzadı ve vizenin çıkacağına dair garanti de yok.”

‘DOKTORA VİZE VERMEDİLER’

Vize reddindeki artışların yüzde 25’leri bulduğunu aktaran Yetik, “Örneğin yakın vakitte Macaristan’a çeşit düzenliyoruz tabip bir hanımefendi var o da katılacaktı ancak konsolosluk vize vermedi. Daima yurt dışına da çıkan birisi evraklarını inandırıcı bulmamışlar. İnandırıcı olması için hangi mesleği yapması gerekiyor anlamadık. Pandemiden sonra bu türlü mağduriyetleri sık yaşamaya başladık. Birtakım aracı kurumlar var randevu fiyatı alıyor sizin o gün başınıza bir şey geliyor gidemiyorsunuz o fiyatı de iade etmiyor. Randevu fiyatı sabit 40 Euro, bunu iade etmiyorlar. Tüketici hakem heyetine gidip bu fiyatı geri alanlar oluyor. Artık yolcuların programlarını 3-4 ay öncesinden yapması lazım” dedi.

10 BİN YOLCU VİZE NEDENİYLE AVRUPA’YA GİDEMEDİ

Yolcu sayısı azalsa bile çeşidi iptal etmediklerini anlatan Travel Zone’dan Barış Öztürk, “Yolcu vize sorunu yaşadığında günün sonunda bu acentayı da etkiliyor. 40 kişilik çeşitten 5 yolcu vize alamazsa tıp iptal olabilir. Yalnızca biz değil bütün acentalar en az mağduriyetin yaşanması için ya çeşit iptal edip fiyatı iade etmeyi tercih ediyoruz ya da ziyana katlanarak kişi sayısı düşse bile çeşidi yapıyoruz. Vize mağduriyetinin en çok yaşandığı ülkeler İtalya, İspanya, Fransa. Yaz aylarında 10 bin yolcu vize derdi nedeniyle Avrupa’ya gidemediğini düşünüyorum. Hala vize müracaatları ağır bir formda yapılıyor. Vizesi olmayanlar yurt dışı planını çok daha fazla erkenden yapmalılar” dedi.

VİZE REDDİNDEN SONRAKİ SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Yolcuların itiraz hakkı olduğuna değinen Öztürk, “Yolcular vize reddi yediğinde konsolosluktan neden olduğuna dair yazılı beyan alabilir, bu yasal hakkıdır. Dokümanlarda bir ıstırap varsa bireyler bunu düzeltip tekrar başvurabilir. Ancak vize fiyatı yanar tekrar başvurduğuna tekrar vize fiyatı öder” diye konuştu.

YUNAN ADALARINA TATİLE GİTMEK İSTEYEN TURİZMCİYE VİZE VERMEDİLER

29 yaşındaki turizmci Seda Yıldırım, tatilde Yunan adalarına gemiyle gitmek için vize müracaatında bulundu. Fakat Yunanistan konsolosluğu Yıldırım’a vize vermedi. Müracaat sürecini anlatan Yıldırım, “150 Euro vize fiyatı vardı, 14.15’teydi randevumuz bizi 15.00 üzere aldılar. Parmak izi alma üzere süreçler de biraz sancılı geçti. 1 hafta sonra olumsuz sonuç geldi. Ülkeye geri döneceğime inanmamışlar. Oysa küçük bir seyahat yapmak istemiştik. Aslında işim bu fakat vize alamadım. Özel bir soru sormadılar nereye gideceğimi ve hangi tarih aralığında kalacağımı sordular. Vize vermeyeceklerini beklemiyordum. Maksadım yalnızca gidip gezmekti. Vize fiyatım yandı, ikinci müracaat imkanım var fakat yeniden fiyat isteniyor. İtiraz edeceğim lakin yine vize başvurusu yapmayacağım” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)