Rusya Harkiv’de sivil maksatları vurdu

Ukrayna önderi Vladimir Zelenskiy Rusya’nın, Ukrayna karşı taarruzunun intikamını almak için Ukrayna’nın doğusunda elektrik kesintisine neden olarak ‘halkın aydınlanmasını ve ısınmasını engellediğini’ açıkladı. Kesintilerin doğudaki Harkiv ve Donetsk bölgelerindeki milyonlarca kişiyi etkilediği belirtilmişti. Harkiv belediye lideri elektrik şebekesinin artık olağana döndüğünü açıkladı. Kesintiler Ukrayna’nın, doğusunda Rusya’nın işgal ettiği 3 bin kilometrekarelik alanı yine ele geçirdiğini açıklamasından sonra yaşandı.

Kesintilerin akabinde Cumhurbaşkanı Zelenskiy, toplumsal medyada Rusya’yı sivil alt yapıyı amaç alarak ‘terör eylemleri’ gerçekleştirmekle suçladı. Telegram’daki bildirisinde Zelenskiy “Soğuk, açlık, karanlık ve susuzluk bizim için ‘dostluğunuz ve kardeşliğiniz’ kadar müthiş ve ölümcül değil” dedi. Harkov Valisi Ihor Terekov kent altyapısını hedefleyen Rus ataklarının Pazar akşamı kentinin büyük bir kısmını elektriksiz ve susuz bıraktığını söyledi.

BÖLGEDE SONLU ELEKTRİK VERİLİYOR

Saldırıları Ukrayna ordusunun son muvaffakiyetleri karşısında Rusya’nın ‘aşağılık ve alaycı bir intikam girişimi’ olarak nitelendirdi. BBC’nin muhabiri Orla Guerin, akşam ilerleyen saatlerde iki füze saldırısı daha duyulduğunu aktardı. Belediye lideri bölgede sükunet daveti yaptı ve acil durum servislerinin hasarı onarmak ve yangınları söndürmek için harekete geçtiğini açıkladı.

Komşu Sumy bölgesinin belediye lideri da yalnızca bir bölgedeki 130 yerleşim yerine elektrik verilemediğini söyledi. Dnipropetrovsk ve Poltava’da da misal meseleler olduğu belirtildi.

Zelenskiy, perşembe akşamı bin kilometrekarelik alanın geri alındığını söylemişti. Bu sayı Cumartesi akşamı 2 bin kilometrekareye akabinde pazar günü 3 bine yükseldi. Lakin Ukraynalı yetkililerin verdiği sayıları doğrulanamıyor, zira gazetecilerin cephe çizgilerine erişimine müsaade verilmiyor.

RUSYA İZYUM, BALAKLİYA VE KUPYANSK KASABALARINDAN ÇEKİLDİ

Cumartesi günü doğudaki karşı akında Ukrayna birlikleri Rusya’nın elindeki hayati ehemmiyetteki ikmal kasabaları İzyum ve Kupyansk’a girmişti. İngiltere savunma bakanlığı yetkilileri ise çatışmaların bu kasabaların dışında devam ettiği ikazında bulunmuştu.

Kiev’deki yetkililer de Ukrayna güçlerinin İzyum etrafındaki birtakım yerleşim yerlerinin denetimini ele geçirmek için savaşmaya devam ettiğini söylemişti. Rusya Savunma Bakanlığı ise, cumartesi günü askeri birliklerin Ukrayna’nın doğusundaki İzyum, Balakliya ve Kupyansk kasabalarından geri çekildiğini duyurmuştu.

Bakanlık, Izyum’daki askerlerin ‘yeniden toparlanmak’ için; Balakliya’daki askerlerin ise Donetsk cephesine dayanak oluşturmak için çekildiği belirtilmişti. Moskova “İzyum-Balakliya birliklerinin geri çekilmesi ve organize bir formda Donetsk Halk Cumhuriyeti topraklarına sevkine yönelik üç günlük operasyon gerçekleştirildi” açıklamasını yapmıştı.

RUS YANLILARI RUSYA’YA TRAHLİYE EDİLİYOR

Rus devlet haber ajansı TASS’ın aktardığına nazaran, bu açıklamadan kısa bir mühlet sonra Harkiv’un Rusya tarafından denetim edilen bölgesinin baş yöneticisi, bölgede halkın Rusya’ya tahliye edilmesini önerdi.

Rusya hala ülkenin yaklaşık beşte birini denetim ediyor ve savaşın süratli bir formda sona ereceğini pek kimse düşünmüyor. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Financial Times gazetesine verdiği röportajda, Rusya’nın karşı hücum potansiyeli konusunda ikazda bulundu.

Reznikov, “Karşı hücumla bölgeyi özgürleştirirsiniz, ondan sonra onu denetim etmeniz ve savunmaya hazır olmanız gerekir” dedi.