Omicron BA.5 varyantıyla ilgili korkutan keşif: Dört kat daha güçlü

Son devirde Türkiye ve ABD de dahil olmak üzere birçok ülkede corona virüsü salgını süratle yayılırken bilim insanları Omicron varyantının alt tipi olan BA.5 ile ilgili tasa yaratan açıklamalar geldi.

Dünya çapında corona virüsü salgını yavaşlama sürecinin akabinde tekrar sürat kazanırken bilim insanları corona virüsü salgınının en çok mutasyona uğramış çeşidi olan Omicron varyantının alt çeşidi BA.5 ile ilgili tasa yaratan bir açıklama ve araştırma geldi.

ABD’de Omicron varyantının BA.5 alt çeşidinin dominant varyant olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Bu varyant virüsün şu ana kadar gördüğümüz en berbat versiyonu” dedi. Uzmanlar, Omicron BA.5’in antikorlara öbür varyantlardan dört kat daha güçlü olduğunu söylerken hastalığı atlatan bireylere haftalar sonra tekrar bulaştığını da lisana getirdi.

“HASTALANAN ŞAHISLAR HAFTALAR SONRA TEKRAR GELİYOR”

Covid-19 salgını sırasında aşı olan ya da daha evvel hastalığı geçiren bireylerde antikor oluşurken Omicron BA.5’in ise bu antikorları alt ettiği belirtildi. Batı Avustralya Sıhhat Bakanı Andrew Robertson da lokal medyaya birtakım açıklamalarda bulundu.

Robertson, “Son haftalarda corona virüsü olayları artıyor. Covid-19 teşhisi konan şahıslar birkaç hafta içinde tekrar hasta olarak hastaneye müracat ediyor. BA.2 varyantı bulaşan bireyler dört hafta ile sekiz hafta sonra hasta olarak geliyor. Bu da büyük ihtimalle BA.4 yahut BA.5 varyantı” dedi.

Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sıhhati Fakültesi’nde vazifeli Dr. David Dowdy, “BA.5 ve BA.4 genelde evvelki varyantlara nazaran daha hafif geçiyor” dedi.

ABD merkezli medya kuruluşu Business Insider, Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarını da mercek altına aldı. Şimdi hakemli bir mecmuada yayınlanmayan araştırmada BA.4 ve BA.5 varyantlarının evvelki varyantlara nazaran en az dört kat daha antikorlara sağlam olduğu belirtildi.

California Üniversitesi’nde misyonlu bulaşıcı hastalıklar uzmanı Peter Chin-Hong da BA.4 ve BA.5 varyantları ile ilgili konuştu. Los Angeles Times’a konuşan Chin-Hong, “BA.4 ve BA.5’in harika gücü tekrar bulaşabiliyor olması” dedi.