Olimpiyat oyunlarında yeni branş: Plaj güreşi

Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Onur Eroğlu, plaj güreşinin 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na şov sporu olarak girmesi için efor gösterdiklerini belirterek, olimpiyatlarda yarışacak ve gösterisi yapılan bütün spor ve branşların çok geliştiğini söyledi.

Eroğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’de üçüncü defa yapılan Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası’nın kıymetli olduğunu kaydetti.

Kısa müddet evvel 20’den fazla ülkeden yaklaşık 100 atletin Muğla’daki Sarıgerme Plajı’nda güreştiğini anımsatan Eroğlu, plaj güreşinin Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde kıymetinin arttığını tabir etti.

Yapılan tertipleri yalnızca güreş olarak, plaj güreşi olarak görmediklerini, ülke tanıtımına katkıda bulunmak, bölgeyi yurt dışından gelen konuklara de tanıtmak istediklerini belirten Eroğlu, “Dünya Plaj Güreşi Şampiyonasını daha evvel iki kez düzenledik ve bu yıl üçüncüsü oluyor. Beşerler kuralını bilmediği, izlemediği bir şeyi çok kolay benimsemiyorlar. Artık kurallarını öğreniyorlar. Nasıl olduğunu, o çemberin ne işe yaradığını öğreniyorlar. Yavaş yavaş sportmen sayımız hem bayan hem de erkeklerde artıyor” diye konuştu.

“2028’DE BU BRANŞI OLİMPİYATLARDA GÖREBİLİRİZ”

Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası finalinin Romanya’da yapılacağını hatırlatan Eroğlu, şunları kaydetti:

“Plaj güreşi 2024 Paris Olimpiyatları’nda tahminen de şov sporu olarak girecek. Olimpiyatlarda yarışacak ve gösterisi yapılan bütün sporlar, branşlar çok fazla gelişir. Bütün dikkatleri üzerine çeker bu da çok değerli. 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda şu anda karşılaşması yapılacak 33 branş var. Tahminen de Paris Olimpiyatları’ndan sonra 2028’de bu da 34’üncü branş olur. Zira Avrupalı yalnızca birkaç branş değil bütün gençlerin ilgi göstereceği farklı branşları da istiyor. Bunun için de Avrupa’daki Olimpiyat Komitesi Üyeleri de destekliyor. Tahminen de 2028’de bu branşı olimpiyatlarda görebiliriz.”

Türkiye Güreş Federasyonu olarak, Dünya Güreş Birliği’nin yapmış olduğu bütün tertiplerde yer almak istediklerini anlatan Eroğlu, Dünya Güreş Federasyonu lider ve yöneticilerinin de Türkiye’yi çok sevdiğini lisana getirdi.

Türkiye’nin bir güreş ülkesi olduğunu ve yıllardır bu alanda değerli başarılara imza attığını belirten Eroğlu, bundan sonra da her şampiyonada başarılara imza atmak için efor göstereceklerini söyledi.

Eroğlu, Romanya’da düzenlenecek final karşılaşmalarına da katılacaklarını anlatarak, “Burada birkaç altın almak istiyoruz. Öbür ayaklara da katılacağız. Değerli olan ülkemizin tanıtımına katkı sağlamak, madalya kazanmak” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.