Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

SALDIRI ÖNLEMİ
William ile Kate, bir yandan ailenin üzerine çöken kara bulutları dağıtan bir tür “vitrin” olmayı sürdürürken bir yandan da gelecekteki krallık ve kraliçelik görevlerine hazırlanıyorlar. Yani uzun sözün kısası William ile Kate, bulundukları konum gereği ayrıcalıklı bir hayat sürdürüyorlar. Bu ayrıcalık, sadece ekonomik olarak rahat yaşamalarıyla ilgili değil üstelik. Kendilerine yönelebilecek tehlikelere de sıradan insanlardan daha fazla hazırlıklı çift. Bunun için de özel önlemler alınıyor. Bu tehlikelere kendilerine yönelik bir saldırı hatta savaş da dahil!

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

KENSINGTON 1A
Her ne kadar kamuoyu karşısına çıktıkları etkinliklerde fazla göze batmasa da Britanya monarşisinin geleceği olarak görülen çift, çok sıkı bir şekilde korunuyor. İlk anda halkla kaynaşırken onlarla tokalaşıp karşılıklı sohbet ederken pek dikkat çekmiyor ama Kate ile William olağanüstü bir şekilde korunuyor. Bu durum üç çocuklarıyla birlikte yaşadıkları evlerinde yani Kensington Sarayı 1A adresinde de geçerli. Bu evin, evlendikleri 2011 yılında kendilerine Kraliçe tarafından düğün hediyesi olarak verildiğini de hatırlatalım.

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

20 ODALI KONUT
İngiliz kraliyet ailesinin bir bölümünün yaşadığı Kensington Sarayı arazisinde yer alan bu üç katlı konutun tam 20 odası bulunuyor. Bunlardan beş tanesi ziyaretçiler için kullanılan kabul odası… Kate ile William’ın evinde üç tane ana yatak odası, giyinme odaları, gündüz ve gece çocuk bakım odaları var. Ayrıca çiftin yanında çalışanların kaldığı ayrı bir bölüm de yer alıyor konutta.

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

PANİK ODASI VE KAÇIŞ TÜNELİ
Cambridge Dükü William ile eşi Cambridge Düşesi Catherine’in üç çocukları George, Charlotte ve Louise ile birlikte yaşadıkları evin bir başka özelliği daha var İngiliz basınına göre. O da bir saldırı ya da bir savaş durumunda çiftin güvenliğini sağlamak amacıyla düşünülmüş bir ayrıntı. Basında yer alan haberlere göre William ile Kate’in yaşadığı bu evin gizli bir panik odası ve kaçış tüneli de bulunuyor.

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

ZEHİRLİ GAZLARA KARŞI KORUMA
Söz konusu olan bu panik odası özellikle de bir savaş durumu düşünülerek tasarlanmış. Biyolojik ya da zehirli gazlarla saldırı olasılığına karşı hazırlanan panik odasının özel bir havalandırma sistemi var. Aile eğer gerekirse sadece kendileri ve yakın koruma görevlilerinin bildiği bir kaçış tünelini de kullanabilecek. Bu tünelin bir de gizli bir girişi bulunuyor.

Aslına bakılırsa bu gizli tünel kraliyet ailesi üyeleriyle ilgili sıradan kişilerin bile bildiği bir ayrıntı. William ile Harry’nin çocukluk ve gençlik yıllarında konuta girerken bu gizli girişi kullandığı biliniyor. Hatta bir söylentiye göre William ile Harry küçük birer çocukken, Saray’da izin verilmeyen hamburgeri yemek için dışarı çıkarken bu gizli tüneli kullanıyordu. Fakat elbette kaçış tüneline konutun içinden ya da dışından nasıl ulaşıldığını aile üyeleri dışında kimse bilmiyor.

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

BOMBALARA DAYANIKLI
Bu tür yüksek teknolojiyle donatılmış panik odaları ve gizli tüneller sadece Kensington Sarayı’nda değil diğer aile üyelerinin yaşadığı Windsor Şatosu ve Buckingham Sarayı’nda da bulunuyor. Global Citizen adlı internet sitesinin iddiasına göre İngiliz kraliyet ailesinin kullanması için hazırlanan bu panik odaları, zehirli gazlara, bombalara ya da terör saldırılarına dayanacak şekilde tasarlandı. Her biri güvenli iletişim ağı, banyo gibi kişisel temizlik için alanlar, uyuma ve dinlenme bölümleri ve bir hafta yetecek kadar yiyecek ve su stoğuyla donatılmış durumda. Sitenin iddiasına göre İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth için hazırlanan panik odası kurşun geçirmez, yangına dayanıklı çelik duvarlarla kaplanmış.

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

Prens Charles ile eşi Camilla’nın Highgrove’daki evinde bulunan panik odasının ise bir nakliye konteyneri boyutunda olduğu da ileri sürülüyor.

EVİN PLANINDA ORTAYA ÇIKTI
İngiliz kraliyet ailesinin gözde üyeleri Prens William ile Kate Middleton elbette birçok kişiden farklı özellikler taşıyan bir mülkte yaşıyorlar, çünkü sonuçta evleri bir saray kompleksinde yaşıyor. Ama çiftin yatak odasıyla ilgili bir ayrıntı gün yüzüne çıktı ve hayranlarını epey şaşırttı.  William ile Kate’in yaşadığı mülk, ailenin diğer bazı üyelerinin konutlarının da bulunduğu Kensington Sarayı kompleksinde yer alıyor. Elbette çiftin, üç çocuğuyla birlikte yaşadığı evin kapıları merak eden herkese açık değil. Fakat yaşadıkları mülkün planında yer alan bir ayrıntıyı geçen ekim ayında Hello dergisi gözler önüne serdi. Bu ayrıntı William ile Kate’in yatak odasıyla ilgili.

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

YATAK ODALARI ALT KATTA
İngiltere’de ve dünyanın pek çok yerinde ortalama iki katlı müstakil evlerin alt katları yaşam alanı olarak ayrılmış durumda. Üst katlarda da genellikle yatak odaları yer alıyor. Fakat Prens William ile Kate’in evinde durum bunun tam tersine. Onların evinde iki ana yatak odası alt katta bulunuyor.

Üst kattaki yatak odaları ise çiftin çalışanlarına ayrılmış durumda. Cambridge Dükü ve Düşesi’nin üç çocuğunun bakımından sorumlu olan dadı Maria Teresa Borrallo da dahil, tüm görevliler evin üst katında bulunan yatak odalarında uyuyor.

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

OBAMA ÇİFTİNİN ZİYARETİ
William ile Kate’in evinin içini bugüne kadar tüm ayrıntılarıyla gören olmadı. Ancak çiftin, yaşadıkları mülkte resmi konuklarını ağırlamak için kullandığı salon Barrack ve Michelle Obama’nın 2016’daki ziyareti sırasında çekilen fotoğraflar aracılığıyla ortaya çıkmıştı.

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

SADE AMA ŞIK
Kabul salonu, “saray” denildiğinde birçok kişinin aklına gelecek türden modern ama ‘ağır’ mobilyalar büyük boyutlu tablolar, altın rengi aksesuarlarla döşenmişti. Buna karşıt olarak çiftin çocuklarına ait odalarının ise ünlü bir uluslararası markanın imzasını taşıyan ve dünyanın her yerinde satılan mobilyalarla döşendiği belirtiliyor.

Kate ve William’ın yaşadığı yere her ne kadar “ev” dediysek de aslında burası gerçek bir sarayın kendilerine ayrılan bölümü. Prens William ve Middleton, Kensington Sarayı’nın Daire 1A adı verilen bölümünde yaşıyor. Daha önce kırsal kesimde bulunan Anmer Hall’da yaşayan çift, 2018’de çocuklarının öğrenim hayatı ve kraliyet görevleri için tekrar Londra’ya dönüp Kensington Sarayı’nın kendilerine ayrılan bölümüne yerleşti.

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

KATE’İN ARZUSUNA GÖRE DEKORE EDİLDİ
Jacoben dönem mimarisinin izlerini taşıyan Kensington House, bir zamanlar Nottingham House (Nottingham Evi) olarak anılıyordu. 1605 ‘te inşa edilen bina, Middleton’ın istekleri doğrultusunda yeniden restore edildi. Bu restorasyon “az çoktur” mantığıyla gerçekleştirildi ve 2 milyon sterline mal oldu. Aslında Prens William daha önce bir süre annesi Prenses Diana, babası Prens Charles ve kardeşi Prens Harry ile birlikte burada yaşıyordu. Dört katlı binada Prens William ve Kate Middleton, dadıları ve hizmetlileri ile birlikte yaşıyor. Üç tane mutfağı olan evde iki tane de kreş buluuyor. Prens ve Middleton’ın aile evinin bir odası da Prenses Diana anısına dekore edildi. Formuna dikkat ettiği bilinen çift evlerinde bulunan spor salonunda egzersizlerini yapıyor.

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

HELİKOPTER DE İNİYOR: Konutun bahçesinde bir de helikopter alanı bulunuyor. Aile, zaman zaman Prens William’ın kullandığı bu helikopterle seyahat ediyor.

Olası bir saldırıya böyle hazırlanmışlar: Anahtarı Kraliçe vermişti

ONLİNE TOPLANTILAR MERAKLILARIN İLGİSİNİ ÇEKTİ
Kate Middleton ve Prens William, Koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan kapanmalar sırasında sık sık evlerinden online olarak bazı buluşma ve toplantılara katılmıştı. Genellikle evin tek bir bölümünü tercih eden çiftin görüntüleri de evlerinin dekorasyonu hakkında meraklıları için iyi bir ipucu olmuştu.