Mustafa Gürsel: Maçı VAR hakemi yönetti

Spor Toto 1.Lig Play-Off Final karşılaşmasının akabinde teknik yöneticiler maçı ve play-off sürecini kıymetlendirdi.

Üstün Lig’in kapısından dönen Bandırmaspor Teknik Yöneticisi Mustafa Gürsel, “Süper Ligi’n kapısına bu kadar yaklaşmışken buradan dönmek bizi nitekim çok üzdü. 11 aydır birlikte olduğum oyuncularıma, gösterdikleri çaban ve karakterden ötürü teşekkür ediyorum. Emeklerine sıhhat. Taraftarımıza çok teşekkür ediyorum; tüm dönem boyunca ve maçtan sonra gösterdikleri dayanak için. Onlara Harika Lig çok yakışacaktı. Bu sene olmadı. Oyunun çok fazla konuşulacak bir yanı yok. Maça baktığımızda; bir taraf kazanacaktı, bir taraf kaybedecekti. Sevinen, rakip oldu. Onları tebrik ediyoruz. Oyunun genelinde maçı VAR’daki hakem yönetti. Kendisi yönetmedi. Bütün kararları VAR verdi. Fazla maçla ilgili konuşacak bir şey yok. Ortada bir hakem yoktu. Büsbütün VAR’ın verdiği kararlarla oyunun sonucu belirlendi. VAR’ın gördüğü ve görmediği diye bakmak lazım. Konumlarla maçın sonucu ortaya çıktı. Üzgünüz. Bandırmaspor bu sene bu kapıdan geçemedi lakin inşallah önümüzdeki sene bu taraftarla yeniden bu kapıyı açıp Muhteşem Lig’e geçmek istiyoruz. Zira bu taraftara ve bu idareye Üstün Lig çok yakışacak. Bu sene yapamadık ancak önümüzdeki yıllarda bunu başarmak için elimizden geleni yapacağız” dedi. Maçın kırılma anlarıyla ilgili soru üzerine ise Gürsel, “Bu bir final maçı. İstanbul grubu skoru lehine aldığı için biraz o denli toplu durdu. Skoru biz lehimize alsaydık tam aksisi olacaktı, biz daha toplu duracaktık. Zira artık final. Bunda kaybedecek bir şey yok. Puan maçı olmadığı için o açıkları vermek olağan. Zira bekleyecek bir konum yok. Maç eleme maçı. Galip gelen şampiyon olacaktı. Büsbütün onunla alakalıydı. Biz skoru 1-0 öne taşıyabilseydik, o kararlar bizim lehimize olup biz öne geçseydik o vakit oyunun hali büsbütün değişecekti” karşılığını verdi.

“Şampiyonluğu şehitlere armağan ediyorum”

17 dönem sonra tekrar Harika Lig’e dönen İstanbulspor’un Teknik Yöneticisi Osman Zeki Korkmaz ise “Şampiyonlukla biten bu kıssanın, 96 yılık mazimizde kimi kesimler var. Çok geri gitmeyeceğim. 14 yıl önceye gideceğim. Fenerbahçe alt yapısında genç bir antrenörken profesyonelde çalışmaya karar vermiştim. O devir beklerken merhum, ışıklar içinde yatsın Ömer Saraylıoğlu, 2009 yılında beni genç ekibin başına getirmek için çağırmıştı. Bende profesyonel çalışmak istediğim için Ömer amcamızın teklifini reddetmiştim. 14 yıl sonra yeğeni Ömer Saraylıoğlu’nun davetiyle birlikteliğimiz bu güne geldi. İstanbulspor, Türk futbolunun gereksinimi olan, daima konuştuğumuz üretmek, denk bütçeyle yönetmek, kurumsal kimliği kuvvetlendirmek kavramlarının karşılığını bulduğu kulüp aslında. Tek bir eksiği var tahminen; birinci bakıldığında tribünler çok dolu değil. Ancak şöyle görüyorum; burası dönmeyi düşünmeyenlerin, evvel vatan diyenlerin kulübü. 14’lük, 15’lik geri dönmeyi düşünmeyen İstanbul liseli şehitlere selam olsun. Şampiyonluğumuz tüm şehitlerimize armağan olsun. İstanbulspor üreten kimliğiyle ve toplumsal hafızamızda yer etmiş büyük olayların renkleriyle herkesin, dönmeyi düşünmeyenlerin birinci ekibi olabilir. Bundan sonraki bütün gücümüzle, tıpkı kimlikle müsabakaya devam edeceğiz” halinde konuştu.

“Sezon boyunca en çağdaş futbolu biz oynadık”

İki kadronun oyunu ortasındaki farkla ilgili soruyu cevaplayan teknik yönetici Korkmaz, “Finaller tek başına kurgulanmaz. 9 aydır var ettiğimiz, olgunlaştırdığımız oyun kültüründen feragat etmedik. Finallerde çok yüksek şiddetli baskı altında oynamanız gerekir. Rakip final baskısını bizden daha fazla hissetti. Biz finalde olsa, kupa finali ya da lig finali, her yerde her vakit aylar uzunluğu kendi olgunlaştırdığımız oyunu oynadık. Bizi kuvvetli kılan da buydu. Kimse yanlış anlamasın lakin 1.ligin en çağdaş ve göze güzel gelen futbolunu oynayan bizdik dönem boyunca. Oyun oynamaya çakşırken kolay goller de yedik ancak biz sonucu korumak için oyun formasyonumuzu değiştirmedik. Kendi oyunumuzda ısrar ettik ve oyunu olgunlaştırdık. Bu oyun bizi finalde Üstün Lige taşıdı. Harika Lig’de de bundan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Kocaelispor’a öğüt: “Kurumsallıkta bizi örnek alın”

Küme düşen Kocaelispor’un alanında şampiyonluk kupası kaldırmakla ilgili olarak ise genç teknik adam “Belki Türk futbol kamuoyu bir üst ligde Kocaelispor’u isterdi. Zira mükemmel bir taraftar topluluğu var. Büyük bir topluluk. Ancak bu büyük toplulukların da bence bizim üzere kurumsal yapısını kuvvetlendirmiş ve bir plan üzerine inşa edilmiş başarılardan örnek almaları gerekiyor. Yalnızca tanınan hareketlerle, büyük transferlerle şampiyonluk gelmiyor. Hakikat bir kurguyla şampiyonluk geliyor. Kocaelispor’a ligin birinci haftalarında yenildiğimizde de ligi dorukta bitireceğimizden emindik. Bugün de çok büyük coşku yaşamıyorum. Zira beklediğim bir şeydi. Asıl şampiyon olmasaydık büyük bir yıkım yaşardım” dedi.

“Taraftarı Bandırmaspor’un önümüzdeki yılın şampiyonluk yürüyüşünü başlattı”

Bandırmaspor taraftarına özel bir parantez açan Korkmaz, “Önümüzdeki sene Bandırmaspor yarışacaksa bugün maç sonu taraftarın halinden ilham alabilirler. Zira stadı terk etmediler. Kaybeden ekiplerini tribüne çağırıp alkışladılar. Bence önümüzdeki yılın şampiyonluk yürüyüşü başlatan bir hareketti. Şayet bunu kulüp yanlışsız kurgulayabilirlerse” kelamlarını kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.