Musluğu açık bırakan annesini döverek öldüren sanığa 18 yıl mahpus talebi

Ankara’da annesi Sahure Ç.’yi (90) musluğu açık bıraktığı için döverek vefatına neden olduğu suçlamasıyla tutuklanan Özkan Ç. (65) hakkında ‘kasten yaralama sonucunda vefata neden olma’ hatasından 18 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Geçen yıl 22 Aralık’ta 112 Acil Davet Merkezi’ni arayan E.Ç., amcası Özkan Ç.’nin, Yenimahalle ilçesi Ragıp Tüzün Mahallesi’ndeki meskenlerinde babaannesini dövdüğünü söyledi.

Eve giden sıhhat takımları başından ağır yaralanan ve hayati tehlikesi bulunan Sahure Ç’yi hastaneye kaldırdı. Fakat Sahure Ç., hekimlerin müdahalesine karşın kurtarılamadı.

“EVİ SU BASTIĞINI GÖRÜNCE SİNİRLENDİM”

Olayın akabinde gözaltına alınan Özkan Ç., savcılık tabirinde, meskene geldiğinde birlikte yaşadığı annesinin lavabo musluğunu açık unuttuğunu gördüğünü belirterek şunları söyledi:

“Evi su bastığını görünce sinirlendim. Anneme musluğu kimin açık bıraktığını sordum. Musluğu kimin açık bıraktığını bilmediğini söyleyince tekrar sordum. Yanıt vermeyince vurdum. Kan şekerim düşük olması nedeniyle ne kadar mühlet vurduğumu hatırlamıyorum. Kendime geldikten sonra yeğenim E.Ç.’yi aradım, o da geldi annemi hastaneye götürdü.”

Özkan Ç., sözünün akabinde sevk edildiği nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından tutuklandı.

18 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

Soruşturma sonunda Özkan Ç. hakkında iddianame düzenledi. İddianamede, Özkan Ç.’nin sözlerine de yer verildi. Daha evvelki sözlerini tekrarlayan Özkan Ç., öldürme kastı olmadığını söyledi.

İddianamede yer alan isimli tıp raporunda ‘kişinin vefatının künt baş travmasına bağlı beyin zarları kanaması ve buna bağlı komplikasyonlar sonucu meydana geldiği’ bilgisi yer aldı.

İddianamede, “Olayda ölen ile kuşkulu ortasında öldürmeye sebep olacak önceye dayalı rastgele bir hasımlık bulunmamaktadır. Şüphelinin vurma aksiyonunu tamamladıktan sonra kendi iradesiyle vazgeçip, yeğenini arayarak annesini tedavi ettirmesi için haber verdiği konuları göz önüne alındığında şüphelinin öldürme kastı olmaksızın yaralama cürmünü işlediği anlaşılmaktadır. Şüphelinin maktulü hayati bölge sayılamayacak yüzünden yumruk vurarak yaralaması sonucunda vefata sebebiyet verdiği, bu suretle üzerine atılı kabahati işlediği anlaşılmaktadır” denildi.

Özkan Ç. hakkında ‘kasten yaralama sonucunda mevte neden olma’ hatasından 12 yıldan 18 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. İddianame Ankara 15’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.