Meteoroloji’den 26 vilayet için sarı ve turuncu kodlu ikaz

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran ülke genelinin kesimli, yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Kütahya, Denizli, Çankırı ve Diyarbakır etrafları ile Eskişehir ve Ankara’nın kuzey etraflarının lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç bölümleri, Sakarya, Kocaeli, Isparta, Erzincan ve Ardahan etrafları ile Burdur’un doğu, Antalya’nın iç kısımları, Kars ve Erzurum’un kuzey, Tunceli ve Malatya’nın kuzeybatısında lokal kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığında değerli bir değişiklik olmayacağı, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’da mevsim normallerinin 2 ila 4 derece altında, öbür yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın kuzey, iç ve batı bölümlerde kuzeyli, öbür yerlerde güneyli taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette; Güney Ege, Batı Akdeniz kıyıları ve İç Anadolu’nun batısında batı ve kuzeybatıdan, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güneybatıdan kuvvetli ve yer yer fırtına (40-80 km/sa) halinde esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç bölümleri, Sakarya, Kocaeli, Isparta, Erzincan ve Ardahan etrafları ile Burdur’un doğu, Antalya’nın iç bölümleri, Kars ve Erzurum’un kuzey, Tunceli ve Malatya’nın kuzeybatısında mahallî kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ile ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Güney Ege, Batı Akdeniz kıyıları ve İç Anadolu’nun batısında batı ve kuzeybatıdan, Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu, Bitlis, Van’ın güneyi, Hakkari ve Şırnak etraflarında, vakitle Mardin’in doğusu, Siirt, Muş, Van, Ağrı etrafları ile Erzurum’un güneyinde, güney ve güneybatı istikametlerinden kuvvetli (40-61 km/saat) ve yer yer fırtına (61-80 km/saat) halinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

Öte yandan, Meteoroloji’nin ‘sarı’ ve ‘turuncu’ kod ile ikazda bulunduğu vilayetler şöyle:

Adana, Ağrı, Bitlis, Bolu, Erzurum, Hakkari, Isparta, Mersin, Konya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Niğde, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Van, Karaman, Şırnak, Karabük, Osmaniye, Düzce, Kastamonu, Zonguldak, Bartın. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.