Kuzeyin kartalları: Sürekli misyona hazır

Karadeniz’de Türk hava alanına yaklaşan yabancı uçakların takibini yapan Merzifon’daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı 151’inci “Tunç Filo” kapılarını açtı. Sondaki devriye faaliyeti mühletince haksız ihlallere anında karşılık veren ve uzun periyodik uçuşlarda havada yakıt ikmali de gerçekleştiren F-16 pilotları, hür türlü hava şartında 7 gün 24 saat misyon alıyor. Uçuş öncesi yapılan toplantılarda vazifeyle ilgili ayrıntıları, hava kaidelerini ve oluşabilecek acil durumları kıymetlendiren pilotlar, buradan teçhizatlarının bulunduğu odaya geçiyor.

DAİMA MİSYONA HAZIR

Teçhizatlarını giyinen pilotlar, uçuşla ilgili dijital bilgileri aldıktan sonra takımdakilerin, “iyi uçuşlar” temennisiyle uğurlanıp araçlarla uçaklarının başına gidiyor. Uçağın yanında teknisyenler tarafından karşılanan pilotlar, son denetimlerin akabinde uçaklarına binip kalkış için pist başına geçiyor. Gökyüzüne kanat açan pilotlar, vazifelerini muvaffakiyetle tamamlayıp birliklerine döndüklerinde de uçuş kıymetlendirme toplantısı yapıyor.

NATO’NUN BELİRLEDİĞİ MÜHLETİN ALTINDA

Hazırlık sürecinin çok daha süratli işlediği acil durumlarda ise hazır bekleyen pilotlar, vakit kaybetmeden çabucak uçaklarının yanına gidiyor. Pilotların hazırlanması ve uçağın havalanması, NATO’nun belirlediği standardın yarısı kadar vakitte tamamlanıyor. Vazifelerinin dışında eğitim ve spora da kıymet veren pilotlar, yıl içerisinde çeşitli tatbikatlara katılıyor. Pilotların yemekleri ise filodaki aşçılar tarafından özel olarak hazırlanıyor. 151. Jet Filo Kumandanı, “Tunç Filo”nun F-16 SEAD (Suppression of Enemy Air Defenses – Düşman Hava Savunmasının Baskılanması) filosu olduğuna işaret ederek, bu vazifenin, yerde konuşlu düşman hava savunma sistemlerini devre dışı bırakmayı, tahrip ve yok etmeyi kapsadığını anlattı.

KARADENİZ’E EN YAKIN ÜS

Filonun asli misyonlarından birinin NATO’nun “Alarm Reaksiyonu” nöbeti olduğunu, bu kapsamda gece gündüz, tatil bayram gözetmeksizin 24 saat aslına nazaran nöbet tuttuklarını lisana getiren filo kumandanı, şunları kaydetti: “Alarm tepki nöbetinde yerde bekliyoruz. Rastgele bir alarm durumunda kısa mühlet içinde uçuşla ilgili tüm süreçleri gerçekleştirerek uçağın kalkışını sağlıyoruz. Tanımlanamayan bir hava trafiği yahut öbür gerekli durumlarda NATO tarafından daha kısa periyodik hazırlık durumları da ikaz edilebiliyor. Karadeniz’e en yakın jet üssü olduğumuz için Karadeniz vazifelerinde asli öge olarak vazife almaktayız. Kendimize ‘Karadeniz’in bekçileriyiz’ diyoruz.”