Koridorda trafik hızlanıyor: 3 tahıl gemisi daha yola çıktı

İlk sevkiyatın 1 Ağustos’ta başladığı ‘tahıl koridorunda’ sistem işliyor. 58 bin ton mısır taşıyan 3 gemi dün Ukrayna limanlarından çıktı. Gemilerin rotası Türkiye, İngiltere ve İrlanda.

GÜNDE 3 GEMİ

Sevkiyat mutabakatı kapsamında, Ukrayna’daki limanlardan günde 3 geminin çıkması planlanıyor. Gelişmelere nazaran sevkiyatın günde 2 gemiye düşebileceği de belirtiliyor. Şu anda Ukrayna limanlarında bekleyen yaklaşık 70 tahıl gemisi bulunuyor. 1 Ağustos’ta başlayan sevkiyatta, şu ana kadar 1 tahıl gemisinin sevkiyatı gerçekleştirildi.

Dün, 58 bin ton mısır taşıyan üç gemi Türkiye, İrlanda ve İngiltere’ye gitmek üzere yola çıktı. Sevkiyatların, mutabakat kapsamındaki 3 ay içinde bitirilmesi planlanıyor. 120 günlük takvim için imzalanan mutabakat, mühlet bittiğinde otomatik olarak yenilenebilecek.

Kilyos açıklarında müşterek denetleme timi tarafından denetlenen “Fulmar S” isimli gemi, Ukrayna’nın Çornomorsk Limanı’na gitmek üzere yola çıktı.

TÜRKİYE’YE 12 BİN TON MISIR

Ukrayna’nın Çernomorsk Limanı’nda bekleyen POLARNET isimli Türk bayraklı gemi de Karasu Limanı’na gelmek üzere yola çıktı. 12 bin ton mısır taşıyan gemi, Karasu’ya gelmeden evvel İstanbul’un kuzeyinde Müşterek Denetleme Timi tarafından denetim edilecek.

Ukrayna’dan ayrılan bir diğer tahıl gemisi olan “Rojen” de İngiltere’ye gidecek. 13 bin ton mısır taşıyan gemi Ukrayna’nın Çernomorsk Limanı’ndan yola çıktı. Müşterek Uyum Merkezi, Malta bayraklı geminin rotasını aralıksız takip ediyor.

Ukrayna’dan Avrupa’ya gidecek olan üçüncü gemi de İrlanda’ya hakikat yola çıktı. 33 bin ton mısır taşıyan Panama bayraklı Navistar isimli gemi Odessa Limanı’ndan hareket etti. Bu gemi de tekrar Müşterek Uyum Merkezi tarafından kontrole tabi tutulacak.

YOLUNA DEVAM EDİYOR

Son olarak Ukrayna’nın Çernomorsk Limanı’ndan tahıl alacak olan Barbados bandıralı “Fulmar S” isimli boş geminin Kilyos açıklarında Müşterek Uyum Merkezi timi tarafından kontrolü tamamlandı ve Ukrayna’ya gerçek yola çıktı. Ukrayna limanlarından çıkan birinci gemi olma özelliğini taşıyan Razoni isimli mısır yüklü geminin ise Lübnan’ın Tripoli Limanı’na gerçek seyri devam ediyor.

SİSTEM TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR

Tesis edilen koridor, gerçekleşen ve limanlardan ayrılan gemilere bakıldığında müşterek uyum merkezinden gemilerin kontrole kadar sıkıntısız çalışmaya devam ediyor. Ukrayna kıyılarında şu anda Türkiye’ye ilişkin 22 nakliye gemisi ülkeye dönmeyi bekliyor. Gemilerde bulunan çalışanın büyük bir kısmı tahliye edilirken, gemilerin tahıl, ayçiçek yağı, demir ve kömür yüklü olduğu açıklanmıştı.

12 Türk işçi var

Ukrayna’dan hareket eden mısır yüklü gemi “Polarnet”in kaptanı Ahmet Yücel Alibeyler, güzergah ve vakit bilgisini paylaştı. Seyahatlerinin olağan kaidelerde 28 saat sürmesinin beklendiğini kaydeden Alibeyler, “Gemimiz İstanbul’a gelecek. Gemide ben dahil 12 Türk işçi ile mısır var.” diye konuştu. Gemi, Sakarya’nın Karasu ilçesine varmadan evvel İstanbul’un kuzeyinde Müşterek Denetleme Timi tarafından kontrole tabi tutulacak.

Hulusi Akar

Planlandığı halde devam ediyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve besin unsuru yüklü gemilerin durumuyla ilgili bilgi verdi. Akar, davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Sierra Leone Savunma Bakanı Kellie Hassan Conteh’i ağırmalasında konuşan Akar, İstanbul’da kurulan Müşterek Uyum Merkezi’nde çalışmaların devam ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Merkezdeki arkadaşlarımız, vazifeliler karşılıklı anlayış ve uyum içerisinde kelam konusu mutabakatın başarılı, aksaksız bir biçimde yürümesi için uğraş gösteriyor. Rusya, Ukrayna, BM ve Türkiye olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Ukrayna limanlarından birinci gemi daha evvel çıkmıştı, Lübnan’a gerçek seyrine devam ediyor. Faaliyetlerimiz şu ana kadar planlandığı halde, aksaksız olarak muahedelerde tabir edildiği üzere devam ediyor.”