Japonya’da maymun saldırısı: 42 kişi yaralandı

Japonya’nın kuzeyindeki Yamaguchi kentinde maymun taarruzları 42 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Japonya’nın batısındaki Yamaguchi kenti maymun akınlarıyla gündeme geldi. Kentte bir maymunun insanlara saldırdığı ve 42 kişinin taarruzların akabinde hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

Yerel basında yer alan habere nazaran, Japon makaklarına ülkede sık sık rastlansa da bu türlü akınlar çok sık karşılaşılan bir durum değil…

Japon yetkililer, 42 kişinin yaralandığı hücumların tek bir maymun sayesinde gerçekleşmiş olabileceğini duyurdu.

Tarım departmanından bir kent yetkilisi AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, ismini açıklamazken, “Yamaguchi kentinin tamamı dağlarla çevrili ve maymunları kentte görmek çok da olağandışı bir durum değil. Lakin bu kadar çok taarruzun bu kadar kısa müddet içerisinde gerçekleşmesi olağan bir durum değil.” dedi.

Yetkililer, ortalarında hastanede tedavi görenlerin de olduğu 42 kişinin durumunun güzel olduğunu, yaralanmaların büyük ölçüde küçük olduğunu söyledi. Yapılan açıklamada, “‘Başlangıçta yalnızca çocuklar ve bayanlar taarruza uğruyordu. Fakat artık yetişkin erkekler de gaye alınmaya başladı.” dedi.

Şehir yetkilileri ve polis, 8 Temmuz civarındaki birinci akınlardan bu yana bölgede devriye gezdiklerini açıklarken, lakin şimdi bir maymun yakalayamadıklarını da duyurdu.