Japon hükümeti, kendi merkez bankasına ikaz verdi

Japonyada lokal para ünitesi yeninin süratli kıymet kaybına yönelik olarak para piyasası hareketlerini dikkatle izleyeceği açıklanmıştı.

Japon hükümeti, bu kapsamda, son 24 yılın bedel kaybı sonrası Japonya Merkez Bankasına “tedbir uyarısı”nda bulunarak, kıymet kaybeden Japon yenine karşı, Japonya Merkez Bankası’na (BoJ) önlem daveti yaptı.

Yen, dolar karşısında kıymet kaybetti

AA’nın haberine nazaran, Japon yeni, ABD doları karşısında son 24 yılın en büyük kıymet kaybına uğradı. 1 dolar, 135 Japon yeni olarak süreç gördü.

“Gerekli önlemlerin alınmasını ümit ediyoruz”

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, düzenlediği basın toplantısında, BoJ’la ilgili olarak, “Hükümetle uygun halde gerekli önlemleri almasını ümit ediyoruz.” dedi.

Dolar kurunda çok dalgalanma istikrar dışı

Hükümetin mümkün müdahalesine yönelik yorum yapmayan Matsuno, döviz kurları ile ilgili olarak da “Aşırı dalgalanma ve sistemsiz hareketler, iktisat ve finansal sistemin istikrarının aleyhine tesir ediyor.” diye konuştu.

Matsuno, ABD ve öteki nakdî yetki kurumları ile yakın iş birliğini sürdürerek, gerekli görüldüğünde uygun formda karşılık vereceklerini belirtti.

Japonya Maliye Bakanı Suzuki Şuniçi, Japon yeninin süratli kıymet kaybına yönelik, para piyasası hareketlerini dikkatle izleyeceklerini açılamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.