İBB Meclisi’nde Seyahat Parkı aksiyonları tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde, Seyahat Parkı aksiyonlarının gündeme gelmesiyle tansiyon yaşandı. Tartışmalar CHP’li meclis üyesi Tuğba Dönmez’in 5 Haziran Etraf günüyle ilgili konuşmasına Seyahat davasında tutuklananları anmasıyla başlaması üzerine çıktı. AK Parti Küme Sözcüsü Faruk Gökkuş “Gezi olayları seçilmiş bir hükümeti devirmeye yönelik sokak terör aksiyonudur. Bir darbe girişimidir” dedi. CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı da “Gezi bir direniştir, toplumu terörize eden de AK Parti’nin kendisidir. Biz Seyahat ile gurur duyuyoruz” karşılığını verdi.

DÖNMEZ: HUKUKSUZ YARGILAMALAR SONA ERECEK

Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında gerçekleşen meclis oturumda 5 Haziran Dünya Etraf Günü kapsamında İBB’nin CHP’li meclis üyesi Tuğba Dönmez gündem dışı konuşma yaptı.

Dönmez konuşmasına “Gezi Parkı direnişinde ‘Her yer Taksim her yer direniş’ diyerek hayatını kaybedenlerin anısı önünde hürmet ile eğiliyor, bugün hukuksuz bir halde 49 gündür Bakırköy ve Silivri cezaevlerinde alıkonulmuş çok kıymetli arkadaşlarımız Mücella Yapan, Tayfun Kahraman, Can Atalay ve başka arkadaşlarımıza selam ve sevgilerimizi iletiyorum. Biliyor ve inanıyorum ki ekoloji ve hayat için verilen çaba kutsaldır. Elbette hakikat gerçekliği konuşulacak, hukuksuzca yürütülen bu yargılamalar sona erecektir” diyerek başladı.

Tuğba Dönmez

ERDOĞAN’IN KELAMLARININ HATIRLATILMASI TANSİYON YARATTI

Dönmez, Seyahat Parkı hareketlerinin 9. yılını anmasının akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tarihimize Seyahat olayları ismiyle bir ihanet, bir utanç, bir vandallık vesikası olarak geçen hadiselerin 9’uncu yılındayız. Düşünün Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii’nin içinde bu eşkıyalar, bu teröristler, bira şişeleriyle, bira kutularıyla adeta caminin içini pislemişti. Bunlar bu türlü, bunlar çürük, bunlar sürtük, bunlar için ulu mabed nedir, ne değildir” kelamlarının yazılı olduğu bir döviz kaldırması üzerine AK Parti kümesinin bulunduğu sıralardan sesler yükseldi.

‘SERMAYE TÜM COĞRAFYAYI YATIRIM ALANI OLARAK GÖRÜYOR’

Dünya Etraf Haftası ile ilgili konuşmasını iklim krizi ve tesirleri üzerine kurgulamak zorunda kaldığını söyleyen Dönmez, “İklim değişikliğinin sonuçlarından en fazla etkilenenler, ekolojik yıkıma ve iklim değişikliğine aslında direkt ziyan vermeyenlerdir” dedi.

Dönmez, Türkiye’deki ekolojik yıkım olduğunu ve tesirinin günlük hayatta da daha fazla hissedildiğini belirterek “Madencilik faaliyetleri, tüm bölgeleri kapsayacak formda çoğalıyor. Tüm coğrafya, yerli ya da memleketler arası sermayenin yatırım alanları olarak görülüyor” tabirlerini kullandı.

Türkiye’deki tabiat tahribatı yaratan birtakım projelerden de örnekler veren Dönmez’in konuşması sırasından yer yer AK Parti kümesinin olduğu kümeden sesler yükseldi ve konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

GÖKKUŞ: SEYAHAT OLAYLARI DARBE GİRİŞİMİDİR

Tuğba Dönmez’in konuşmasının akabinde kelam alan AK Parti Küme Sözcüsü Faruk Gökkuş, “Gezi olayları arkadaşlar için bir direniş olabilir. Ben çok net söyleyeyim. Seyahat olayları seçilmiş bir hükümeti devirmeye yönelik sokak terör aksiyonudur. Bir darbe teşebbüsüdür. Yurt dışına kaçan bir tane sanatçı bozuntusu var ya. Seyahat 3 ağaç değil diyen. Sizin derdiniz de ağaç değil” dedi.

Faruk Gökkuş

“Arkadaşınız bir pankart açtı Cumhurbaşkanımızın kullandığı sözlerle ilgili” diyen Gökkuş, “Hatırlar mısınız o günlerde Cumhurbaşkanı’na, eşine yaptığınız hakaretleri. O lafları kullananlar o hakaretlerin daha fazlasını hak ediyorlar. Seyahat olaylarında kullanılan o hakaretleri sahiplenenlere biz o hakaretleri misli ile iade ediyoruz” formunda konuştu.

BALYALI: AK PARTİ’NİN UNUTAMADIĞI İKİ OLAY VAR

Gökkuş’a karşılık veren CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı ise “Türkiye’de yargı bağımsız değil, siyasallaşmış bir yargı var. Bu nedenle Genel Liderimiz 15 Haziran’da 5 yıl evvel bugün Adalet Yürüyüşü başlatmıştı. AK Parti’nin unutamadığı iki olay var biri İstanbul seçimleri, ikincisi Seyahat direnişi. 22 yıllık iktidar, iki büyük mağlubiyetini burada tattı. Seyahat bir direniştir, toplumu terörize eden de AK Parti’nin kendisidir. Biz Seyahat ile gurur duyuyoruz” tabirlerini kullandı.

Tarık Balyalı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.