Hollanda Hükümdarı: İnsanların faturalarını ödememesi acı verici

Ülkenin idari başşehri Lahey’deki Noordeinde Sarayı’ndan cam faytonuyla halkı selamlayarak Kraliyet Tiyatro Salonu’na gelen Kral Willem-Alexander, ortalarında hükümet üyeleri, milletvekilleri ve senatörlerin de olduğu üst seviye topluluğa tahtına oturarak hitap ettiği konuşmasında, Avrupa’daki güç krizi ve yükselen fiyatlara değindi.

KRAL: İNSANLARIN FATURALARINI ÖDEMEMESİ ACI VERİCİ

İnsanların kiralarını, market alışverişlerini, sıhhat sigortası primlerini yahut güç faturalarını ödemekte zorlanıyor olmasının “acı verici” olduğunu lisana getiren Kral Willem-Alexander, iktisadın büyüdüğü, işsizliğin azaldığı bir periyotta ömür kuralları zorlaşan ve fakirleşen insan sayısının artmasını “tezat ve belirsizliğin vaktimize hakimiyeti” biçiminde yorumladı.

BÜTÇEDEN 18 MİLYAR EURO AYRILDI

Orta ve orta-alt gelir seviyesindekilerin durumlarına yardımcı olmak için bütçeden 18 milyar avroluk hisse ayrıldığını tabir eden Willem-Alexander, bu sayının dahi her şeyi karşılamaya yetmeyeceğini vurguladı. Kamu yayın kuruluşu NOS tarafından bugün yaptırılan Ipsos anketine nazaran, ülkede siyasete inanç son yıllarda, daha evvel hiç olmadığı kadar düştü.