Güç Yüzükleri’ kadrosundan ‘ırkçılık’ tepkisi

Yakın zamanda izleyicilerle buluşan ‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ dizisinde, kurgusal Orta Dünya’nın daha önceki tasvirlerinde beyaz olan karakterleri siyah oyuncuların canlandırması bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından tepki topladı. Dizinin oyuncu kadrosu da çarşamba günü bir açıklama yayınlayarak dizide rol alan bazı arkadaşlarına karşı yapılan “acımasız ırkçılığı” kınadı.

Variety’nin haberine göre, açıklamada yer alan ifadelerde şunlar yer aldı:

“‘Güç Yüzükleri’nin kadrosu olarak bizler, bazı renk arkadaşlarımızın her gün maruz kaldığı amansız ırkçılığa, tehditlere, tacize ve tacize karşı mutlak bir dayanışma içinde bir aradayız. Bunu görmezden gelmeyi veya tahammül etmeyi reddediyoruz.

Tolkien, tanımı gereği çok kültürlü bir dünya yarattı. Kötülüğün güçlerini yenmek için farklı ırklardan ve kültürlerden özgür insanların dostluk içinde bir araya geldiği bir dünya. ‘Güç Yüzükleri’ bunu yansıtıyor. Dünyamız hiçbir zaman tamamen beyaz olmadı, Orta Dünya da tamamen beyaz değil. Beyaz ırk dışındaki ırklar da Orta Dünya’ya aittir ve burada kalmaya devam edecekler.

Son olarak, başta bu hayran kitlesinde var oldukları için saldırıya uğrayan renkli hayranlarımız olmak üzere bizi destekleyen hayranlarımıza sevgimizi iletiyoruz. Sizi, cesaretinizi ve sonsuz yaratıcılığınızı görüyoruz. Yaptığınız cosplayler, videolar, sanatlar ve anlayışınız bu topluluğu daha zengin bir yer haline getiriyor ve bize amacımızı hatırlatıyor. Seviliyorsunuz ve buraya aitsiniz. Yüzüklerin Efendisi ailesinin ayrılmaz bir parçasınız, arkamızı kolladığınız için teşekkürler.”