Erdoğan: ‘Keşke Esed Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm’

Türkiye ile Suriye ortasındaki bağlantıların ‘direkt’ hale gelmesi konuşulurken, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ortasında yeni bir gelişme yaşandı.

İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi müellifi Abdulkadir Selvi, evvelki gün ‘Şangay Beşlisi’ olarak bilinen Şangay İşbirliği Örgütü Doruğu için Özbekistan’a giden Erdoğan’ın geçen AKP Merkez Karar ve İdare Şurası (MKYK) toplantısında şunları söylediğini aktardı:

“Keşke Esed Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm. Ancak o oralara gelemez. Onun yüzünden, onun tavrından ötürü Suriye bölünmek üzere. O kendi iktidarını korumak için muhaliflerle savaşa tutuştu. Kendi iktidarını muhafazayı tercih etti. Kendi denetim ettiği alanları muhafazayı düşündü. Lakin büyük toprakları koruyamadı.”

İKİ KERE TEKRAR ETTİ

Selvi, bu kelamlardan sonra Erdoğan’ın bir defa daha “Keşke Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm” dediğini ve şöyle devam ettiğini söyledi:

“Bunları yüzüne karşı söylerdim. Biz o vakit kendisine ‘Bak, bu türlü yaparsanız Suriye bölünür’ dedik. O muhalifler için bunlar kalabalık lakin silahları yok diye düşündü. Bizim ikazlarımızı dikkate almadı. Fakat oraya Amerika’nın, Rusya’nın gireceğini düşünmedi. Kendi iktidar alanını muhafazayı tercih etti lakin Suriye’nin büyük topraklarını koruyamadı.”