En uygun yazıcı marka ve modelleri hangileri? Uzun ömürlü ve uygun fiyatlı yazıcı tavsiyeleri

Teknoloji ilerlerken yeni gelişmeler de birer birer artmaktadır. Günümüzde bilgiler bilgisayar ortamı üzerinden aktarılırken kimi kurum ve kuruluşlarda ise dokümanlar evrak yoluyla arşivlere alınmaktadır. Bu evrakları basılması ve çoğaltılması içinde yazıcı ve fotokopi makinesine muhtaçlık duyulmaktadır. Okullarda tablet ve bilgisayar oranı artarken hala imtihanlar için yazılı dokümanlar kullanılmaktadır. Bu nedenle de pek çok kişi fotokopi ve yazıcı makinasına muhtaçlık duyuyor. Bilgisayar ya da farklı ortamlarda yazılmış bilgileri kağıda dökmeye yarayan aygıta yazıcı denilmektedir. Pekala, En uygun fiyatlı yazıcı hangisidir? Hangi yazıcıyı almak gerekir? İşte yazıcı hakkında merak edilen tüm detaylar…

Yazıcı çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

Nokta Vuruşlu (matrix) Yazıcılar: Bu yazıcılar ticari işletmeler ve muhasebe departmanları vezneler tarafından kullanılan yazıcı çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fatura, irsaliye makbuz üzere form ismi verilen resmi evrakların basımı için kullanılmaktadır. Bu yazıcılar daktilo üzere çalışırken çok fazla ses çıkarmaktadır. Bu yazıcılardan tek renk çıktı alınabilmektedir. Şerit karbon kağıdının rengine nazaran çıktılardaki renk de değişebilir. Şerit fiyatları epey düşük olurken yenisi ile değiştirmek de hayli kolay olacaktır.

Mürekkep Püskürtmeli (inkjet) Yazıcılar: Bu yazıcılar daha çok konut ortamında kullanılmaktadır. Yüksek çözünürlüklü olmaları nedeniyle Fotoğrafçılık dalında de yaygın olarak kullanılır. Sessiz olarak çalışan bu yazıcıların sarf materyal olarak mürekkepli kartuş kullanır. Bu yazıcılardan hem siyah beyaz hem de renkli çıktı alınabilmektedir. Bu yazıcıların baskı maliyetleri epeyce yüksek alırken kartuş doldurulabilir ya da yenisi alınabilir. Son yıllarda ise chipli kartuş dolumu yapılmaktadır.

Baskı maliyetini düşürmek için modifiye edilen bitmeyen kartuş ismi altında satılan yazıcılar sık sık arıza vermektedir. Bu nedenle bu yazıcılar tercih edilmemeli.

Lazer Yazıcılar: İş yerleri matbaalar ve fotokopi merkezleri tarafından en çok tercih edilen yazıcı çeşitleri ortasında yer almaktadır. Süratli ve sessiz olarak çalışan bu yazıcılar sarf materyal olarak toner kullanır. O yazıcılardan siyah-beyaz ve renkli çıktı alınabilmektedir. Baskı maliyeti düşük olan bu yazıcının tonerleri kolaylıkla doldurulabilir ya da özgünü ile değiştirilebilir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcı ve lazer yazıcı fiyatlarına nazaran daha uygun görünse de kullandıkları baskı gereci açısından lazer yazıcılar daha uygun fiyata gelmektedir. Lazer yazıcıların kullandıkları baskı materyali olan toner daha uygun fiyata bulunmaktadır.

Hangi yazıcı alınmalıdır?

Yazıcı almak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken en kıymetli nokta fiyatı olmamalıdır. Yazıcı alırken bireylerin muhtaçlık ve isteklerine nazaran en gerçek tercih yapmaları gerekmektedir. Yazıcı alırken düşük fiyatlı olmasına göz önünde bulundurduğumuzda sonrasında daha çok masraf yapmak zorunda kalabilirsiniz. Yazıcı alırken dikkat etmeniz gereken noktalar şu formdadır:

Yazıcı Fonksiyonu; Fotokopi faks ve tarayıcı üzere özellikleri gereksinim duyan bireyler çok işlevli yazıcıları tercih etmelidir. Şayet bu özellikleri kullanmayacaksanız çok işlevli yazıcılar av fazla para ödemenize gerek yoktur.

Baskı Çeşidi; Kullanacağınız yazacağım siyah beyaz mı yoksa renkli çıktı mı olacağı da değerli bir noktadır. Siyah beyaz çıktı almak isteyen şahıslar Mono yazıcılara yönelirken renkli çıktı alacak olan şahıslarda renkli yazıcılar kategorisine bakması gerekir.

Kâğıt Boyutu ve Gramajı; Çıktı alacağınız kağıt formu da epey değerli bir yere sahiptir. Daima Form, A5, A4, A3, vb. kağıtlara çıktı alacak olan bireyler kağıt boyutlarına ve gramajları göz önünde bulundurmalıdır.

Yazıcı Temas Portu; LPT, USB, LAN, WiFi, vb. irtibat usulünü kullanacak olan bireyler wi-fi ağ irtibatı bulunan yazıcıları tercih etmelidir. Bu yazıcılar başka yazıcılara nazaran daha kıymetli olsa da kullanış açısından daha kolay olacaktır.

Baskı Kapasitesi; Aylık olarak ne kadar çıktı alacağınız da kıymetlidir. Buna nazaran aylık olarak 100-200 ya da 1000 üzere sayılar da çıktı alacak olan şahıslar tercihlerine Buna nazaran seçmelidir.

Çift İstikametli Baskı; Çabucak çabucak tüm yazıcılar manuel olarak çift istikametli baskı yapmaktadır. Lakin seri basın yapmak isteyen şahıslar otomatik çift taraflı baskı özelliği bulunan yazıcılar tercih etmelidir.

Çözünürlük; Grafik baskısı yapan bireyler için bilhassa çözünürlük kıymetli bir yere sahiptir. Bu nedenle çözünürlüğü ehemmiyet veren şahıslar buna nazaran bir yazıcı tercih etmelidir.

Hangi marka yazıcı daha uygundur?

Sürekli form basacak olan şahıslar nokta vuruşlu yazıcıları tercih etmelidir. Nokta vuruşlu yazıcıların seçiminde irtibat portu ve yazıcı süratli dikkate alınmalıdır. Buna nazaran OKI, EPSON, PANASONIC markaları tercih edilebilir.

A5, A4, A3 boyutunda çıktı alacak olan bireyler mürekkep püskürtmeli yazıcı ya da lazer yazıcı tercih etmelidir. Lakin piyasada yer alan bitmeyen kartuşlu yazıcılardan uzak durmanız gerekmektedir. Şayet bütçeniz uygun ise baskı kalitesi düzgün ve gürültüsü olmayan lazer aygıtları tercih edebilirsiniz. Lakin profesyonel fotoğraf baskısı alıyorsanız yüksek çözünürlüğü olan Mürekkep püskürtmeli yazıcıların tercih etmelisiniz. Lazer yazıcı almak isteyen bireyler HP, CANON, BROTHER, SAMSUNG, XEROX, OKI, LEXMARK markalarına bakabilirler. Seçtiğiniz markaya bağlı olarak yazıcı üretici servis, piyasadaki yedek modül temini, toner, kartuş, şerit verimliliği de değişiklik göstermektedir.

Yazıcı alacak olan şahıslar yazıcı için kıymetli bir nokta olan toner, kartuş ve şerit maliyetlerini göz önünde bulundurmalıdır. Bu nedenle yazıcı alırken toner ve kartuş üzere değerli noktalar dikkate alınmalıdır. Toner ve kartuş dolumu yapacak olan şahıslar özgünlüğe de dikkat etmesi gerekmektedir. Ekseriyetle kartuş doldurmak yerine özgününü satın almak daha mantıklı bir tahlil olacaktır. Dolumu yapılan kartuş ve tonerlerin geçersiz olma mümkünlüğü daha yüksektir. Geçersizi ile dolum yapılan kartuş ve tonerler size daha sonradan ziyadesiyle masraf çıkarabilir.