Ege gerginliğinde Miçotakis’ten ‘Lozan’ hatırlatması: Türkiye antlaşmanın asırlarca süreceğini anlamalı

Yunanistan Başbakanı Kiryos Miçotakis, Lozan Antlaşması tartışmalarına ait, “Ege’nin öbür yakası, bu antlaşmanın daha asırlarca yerinde kalacağını anlamalıdır” dedi. Miçotakis, Türkiye’nin Lozan Antlaşması’nın ‘revize edilemeyeceğini’ ve antlaşmanın ‘yüzyıllar boyunca geçerli olacağını’ anlaması gerektiğini savundu.

Atina’daki Benaki Müzesi’nde düzenlenen aktifliğe katılan Miçotakis, Türkiye ile Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan tansiyona ait değerlendirmelerde bulundu. Sputnik’in aktardığına nazaran Miçotakis, Anadolu ve Karadeniz’den gelen ‘Rumların o periyotta Yunanistan’ın yükselişine katkı sağladıklarını ve her büyük gerilemenin akabinde daha büyük bir ulusal muvaffakiyetin gelebileceğini’ belirtti.

Yunanistan Başbakanı “Megali İdea (Büyük Fikir) coğrafik kazanımlarla değil, geleceğimizin güçlü ve kendi kendine yeten vatanını inşa etmekle ilgili” sözlerini kullandı.

‘MEŞRUİYET, MEMLEKETLER ARASI İSTİKRAR BUNU GEREKTİRİR’

Yunanistan’ın ve Eleftherios Venizelos’un milyonlarca göçmenin iskanını muvaffakiyetle gerçekleştirdiğini söyleyen Miçotakis, Lozan Antlaşması’na ait tartışmalara değindi.

Miçotakis “O vakitten bu yana Lozan Antlaşması, komşularımızla bir ortada yaşamamızı sağladı. Tekrar de egemenlik haklarımızı sorgulayarak bu antlaşmanın altını oyuyorlar. Ayrıyeten Ege’nin başka yakası, bu antlaşmanın daha asırlarca yerinde kalacağını anlamalıdır. Tarih ve coğrafya, meşruiyet ve memleketler arası istikrar bunu gerektirir” dedi.