ECOWAS: Nijer’deki cuntanın 3 yıllık geçiş hükümeti planı kabul edilemez

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Batı Afrika ülkesi Nijer’de 26 Temmuz’da yönetime el koyan askeri yönetimin 3 yıllık geçiş hükümeti planını reddetti.

ECOWAS’ın Siyasi İşler, Barış ve Güvenlikten Sorumlu Komiseri Abdel-Fatau Musah, BBC’ye verdiği röportajda, Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli geçiş hükümetinin lideri Abdurrahmane Tchiani’nin 3 yıllık geçiş planının kabul edilemez olduğunu belirtti. Tchiani’nin önerisinin diyalog ve diplomasi için sadece ‘bir sis perdesi’ olduğunu kaydeden Musah, “ECOWAS bölgede yeniden uzun süreli bir geçişi kabul etmiyor. Sadece mümkün olan en kısa sürede (iktidarı) devretmeye hazır olmaları gerekiyor” dedi.

‘YÖNETİM SİVİLLERE NE KADAR ERKEN VERİLİRSE O KADAR İYİ’

AA’nın aktardığına göre, Musah, askerin, yönetimi sivillere ne kadar erken geri verirse ve Nijer’in toprak bütünlüğünü savunmak gibi asli sorumluluklarına odaklanırsa o kadar iyi olacağını ifade etti. Abdurrahmane Tchiani, 19 Ağustos’ta yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, sivil yönetime geçişin en fazla 3 yıl içinde tamamlanacağını duyurmuştu.

Ne olmuştu?

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker, yönetime el koyduğunu duyurmuştu. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da CNSP isimli geçiş hükümetinin başına geçmişti. CNSP, 7 Ağustos’ta Lamine Zeine’yi başbakan olarak atamış, 10 Ağustos’ta da asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıklamıştı.

Daha önce ülkeye askeri müdahalede bulunmak için yedi günlük süre veren ECOWAS’tan bir heyet 19 Ağustos Cumartesi günü Nijer’e giderek temaslarda bulunmuş, heyet ev hapsinde tutulan Cumhurbaşkanı Bazum ile de bir araya gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx