‘Ciğer kebabı’ coğrafik işaretle tescillendi; 1 ton pişirilip halka dağıtıldı

Kentin klasik lezzetlerinden olan ciğer kebabı, DTSO’nun çalışmalarıyla coğrafik işaret tescil dokümanı aldı. Sur ilçesindeki tarihi On Gözlü Köprü’de, kurulan ocaklarda 1 ton ciğer kebabı pişirilip lansmanı yapıldı. 

’21 METRELİK SET KURDUK’

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Mehmet Kaya bu eseri tescillemenin sıkıntı olmadığını söyleyerek, “Ticarileşmiş, 350’den fazla ticari yerde satılıyor. 7 gün 24 saat yalnızca sabah kahvaltısında değil günün her saatinde tercih edilen bir eserden bahsediyoruz. Türkiye’nin birçok vilayetinde ciğer kebabıyla ilgili kendilerine mahsus kimi sunumlar tescillenmiştir. Bu bizim zenginliklerimizdir lakin gerçek manada ciğer kebabı ve perdeli ciğerin Diyarbakır’a ilişkin olduğu ve ticari alanlarda kullanıldığı, yaygın olduğu, tarihi bir geçmişi olduğunu bugün burada tescil dokümanıyla ispatladık. Lansmanla da bunu kamuoyuyla paylaştık. 21 metrelik set kurduk. Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşları, gazeteciler ve vatandaşlarla bunu paylaştık. Ağır bir ciğer tüketimi var” diye konuştu.

‘CİĞER KİMİN?’ DİYE KENTLERLE HENGAME İÇERİSİNDEYDİK’

Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Lideri Haşim Elkaan da Diyarbakır’ın asıl kimliği olan ciğerine kavuştuğunu aktararak, şunları söyledi:

“7’den 77’ye bir eserimizdir. Bundan sonraki günlerde de her yıl şenliğini düzenleyeceğiz. Hasılı bayramımız iyi olsun. Memleketimize ve insanlara iyi olsun. ‘Ciğer kimin?’ diye kentlerle daima hengame içerisindeydik. Ciğer bizimdir, güzel olsun”