CHP’nin ‘Milletin Sesi’ mitinginin programı aşikâr oldu: Muhalefet önderleri katılacak mı?

CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu‘na, toplumsal medya paylaşımları nedeniyle “kamu görevlisine karşı misyonundan ötürü hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanı’na hakaret” cürümlerinden 4 yıl 11 ay 20 gün mahpus cezası Yargıtay tarafından onandı.

Karar, muhalefetin büyük reaksiyonunu çekerken CHP İstanbul Vilayet Başkanlığı önünde toplanan partililer Kaftancıoğlu’na dayanak gösterdi. CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise 21 Mayıs’ta Bursa’da yapılması planlanan ‘Milletin Sesi’ mitinginin İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

“MİTİNGTE HALKLA BİRLİKTE OLACAK”

Cumartesi günü Maltepe Kıyı Miting Alanı‘nda saat 18.00’de yapılacak olan ‘Milletin Sesi’ mitinginin detaylarını CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Cumhuriyet‘e açıkladı.

Salıcı, Mersin’de gerçekleşen miting akışının geçerli olacağı İstanbul mitingi için “İstanbul’daki siyasetçi arkadaşlarımız, belediye liderleri, milletvekilleri, genel lider yardımcılığı yapan arkadaşlarımız halkımızı selamlayacak. Vatandaşlarımız yaşadığı sorunu kendi cümleleriyle anlatmak için kürsüye gelecek. Sıkıntılarını, sorunlarını içinde bulundukları durumu Türkiye’nin meşakkatlerini anlatacaklar. Ondan sonra Genel Liderimiz kürsüye gelecek ve konuşma yaparken yalnız olacak” dedi. Onun dışında bütün milletvekillerinin halkın ortasında olacağını belirten Salıcı, “CHP’li çok kıymetli siyasetçiler mitingte halkla bir arada olacak” sözlerini kullandı.

DİKKAT ÇEKEN BİLDİRİLER

Hak, hukuk, adalet davetiyle toplanacak mitingte hangi bahislerin konuşulacağına ait ise Salıcı “Ekonomik hak kaybı, mağduriyet, elektrik faturasından tutun da 3600 ek göstergeye kadar; işi olup da geçinemeyen ve işi olmayan kısımların yaşamış olduğu sıkıntılar konuşulacak. Kimisi adaletsizlikten kimisi ekonomik zorluklardan ötürü bu mağduriyetleri yaşıyor. Bütün bunların lisana getirildiği ve bildiri verildiği bir miting olur” dedi.

KAFTANCIOĞLU KONUSU DA KONUŞULACAK

Mitingi Bursa’dan İstanbul’a almamızın münasebeti, Canan Kaftancıoğlu’nun Yargıtay tarafından cezasının onanması olduğunu söz eden Salıcı, bu mevzunun da gündeme geleceğini söyledi.

6’LI MASANIN BAŞKANLARI KATILACAK MI?

Güçlendirilmiş parlamenter sistem mutabakatı açıklayan masanın öbür üyeleri olan DP Genel Lideri Gültekin Uysal, DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan‘ın mitinge katılıp katılmayacağına ait ise Salıcı şöyle konuştu:

“İstanbul Vilayet Başkanlığı diğer siyasi partilerin vilayet başkanlıklarına bir davet gönderiyor. Öteki siyasi partilerin genel liderlerinin katılıp katılmayacağına ait bir fikrim yok. Biz geçmişte hangi partiye oy vermiş olursa olsun bütün yurttaşlarımıza davet yapıyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.