CHP’li Okan Gaytancıoğlu, Tarım Kredi Kooperatifi marketindeki indirimi kıymetlendirdi: ‘Bu bir algı operasyonu’

Okan Gaytancıoğlu, Edirne’deki Tarım Kredi Kooperatifi marketi önünde bugün yaptığı açıklamada, ‘üç harfli’ marketleri hükümetin yarattığını belirterek, diye konuştu.

“HÜKÜMET TEKRAR İNDİRİM FURYASI PEŞİNDE LAKİN TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ÇİFTÇİNİN KURULUŞU”

Gaytancıoğlu, vatandaşların fazla indirim olmadığı istikametinde tenkitlerinin olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Bundan üç yıl evvel de hatırlarsanız Ankara’nın ortasına, İstanbul’a Tarım Kredi Kooperatifleri tanzim satış mağazaları açmıştı. Soğanları, domatesleri, patatesleri, biberleri, patlıcanları indirimle satmaya başlamıştı. ‘Çiftçinin eserlerini satıyoruz’ mantığı ile girmişlerdi lakin, seçim öncesiydi hatırlarsanız, fiyatlar tekrar de çok düşmemişti. Artık besin enflasyonu çok yüksek. Yüzde 150’leri aşıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden hükümet tekrar indirim furyası peşinde ancak Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçinin kuruluşu. Gübre fiyatları inmiyor. Mazot, ilaç, tohum; Tarım Kredi Kooperatifleri’nin üreticilere verdiği hizmetleri, rastgele bir girdi fiyatlarında bir düşüş yok. Nedense üreticinin satın aldığı, tüm tüketicilerin satın aldığı muhakkak başlı eser kümelerinde Tarım Kredi Kooperatifleri’ni ziyana sokacak formda bir indirim var. Yani 30 kalem eserde indirim kelam konusu olduğu söyleniyor. Bu formda olmaz.

“GIDA ENFLASYONUNUN DÜŞÜRÜLMESİ BU BİÇİMDE BASKIYLA, ENTRİKALARLA OLMAZ”

Gıda enflasyonunun düşürülmesi bu formda baskıyla, entrikalarla olmaz. ‘Entrika’ diyorum. Üretici ve tüketicilerle konuşuyoruz, ‘Belli başlı eserlerde indirim var. Çok fazla indirim yok’ diyorlar. Bu, bir algı operasyonu. Bu biçimde olmaz. İndirim nasıl olur biliyor musunuz? Üretirsiniz, ithal etmezsiniz, bol bir biçimde üretirsiniz hem üreticiniz kazanır hem de tüketiciniz kazanır. İndirimler de beklendiği üzere yüzde 30-40’larda değil. Az evvel marketten alışveriş yapan bireylere sorduk. ‘Poşetleriniz dolu, nasıl’ dedik. ‘Yoo beklediğimiz indirim değil. Bir lira, 2 lira ucuzlamış. 50 kuruş makarnalarda indirim var. Yağlarda çok büyük bir indirim yok’ dedi. Beklenen bir şey yok. Büsbütün bir algı operasyonu.”