CHP’li Barut: TMO, kara gün dostu olmaktan çıktı

Ayhan Barut, TMO’nun 325 bin tonluk mısır ithalatı kararına reaksiyon gösterdi.  Buğday hasadı başlamasına karşın taban fiyatı açıklamayıp ithalata girişen TMO’nun artık de mısır için ithalat yoluna gittiğini aktaran Barut, “İthalat sevdalısı AKP iktidarı ve TMO, artık bu ithalat sevdasından vazgeçin. Bu türlü yapmakla ülke tarımı ve üreticiyi bitirdiniz. Bunun gerisinde açlık ve kıtlık oluşur. Gelin yol yakınken bu yanlışlardan dönün” dedi.

Çukurova’da buğday hasadı başlamasına rağmen taban fiyatının şimdi açıklanmadığını, buğdayın akabinde mısır ithalatının yapılacağını anımsatan Ayhan Barut, “Bir vakitler duvarlarında ‘Çiftçinin kara gün dostudur’ yazan bir Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) vardı. Sahiden de o periyot çiftçinin kara gün dostuydu lakin bu devir TMO çiftçinin kara gün dostu olmaktan çıktı tıpkı vakitte yurtdışındaki üreticilerin de şubesi haline geldi. Bölgemizde buğday hasadının başladığı bu günlerde TMO, buğdayın şimdi taban fiyatını açıklamadı ve tonu 430 dolardan 480 bin ton buğday ithal etti. İthalat aşkı bitmeyen AKP iktidarı ve TMO, artık de 26 Mayıs’ta 325 bin ton mısır ithal edeceğini duyurdu” diye konuştu.

“SİZİ UYARIYORUZ”

Türkiye’de yıllık 6.5-7 milyon ton mısır üretildiğini, tüketiminde ise 8.5 milyon ton civarında olduğunu bildiren Barut, şunları kaydetti:

“Aradaki farkı üretecek bilgi birikimi, çiftçiye, toprağa, suya ve iklime sahibiz fakat maalesef ortadaki farkı ithalat yoluyla gideriyoruz. Bu ithalat tarıma ve çiftçiye çok büyük darbe vuruyor. Zira üretici kazanamadığı için süratle tarımdan uzaklaşıyor. Mısırın yüzde 75’i hayvancılık kesiminde, hayvan yemi olarak kullanılmaktadır.

İthalat yoluyla gelen kıymetli geldiği için ve kendi üreticimiz de üretemediği için bunun yansıması tüketiciye de olumsuz oluyor. İthal edilen mısırla elde edilen et ve sütün fiyatları da, ithalattan kaynaklı değerliye mal oluyor. Hasebiyle tüketicilerimiz de bundan faydalanamıyor.

İthalat sevdalısı AKP iktidarı ve TMO, artık bu ithalat sevdasından vazgeçin. Bu türlü yapmakla ülke tarımı ve üreticiyi bitirdiniz. Bunun ardında açlık ve kıtlık oluşur. Gelin yol yakınken bu yanlışlardan dönün. Üreticiyi ve tarımı destekleyin, tüketiciyi de desteklemiş olursunuz. Aksi takdirde faciaya yol açıyorsunuz, buradan sizi uyarıyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.