Brezilya ayakta: Polis, gaz bombasıyla, bagaja kapattığı kişinin vefatına sebep oldu

Brezilya’da polis, 25 Mayısta polis aracının bagajına gaz bombasıyla birlikte bir siyahi şüpheliyi zorla koyarak vefatına yol açtı. Telefon kamerasına yansıyan olay, ABD’deki George Floyd’un vefatına benzetilerek toplumsal medyada öfkeye neden oldu.

Brezilya’da eyalet polisi, Genivaldo de Jesus Santos’u (38) gözaltına direndiği için polis arabasının bagajına gaz bombasıyla birlikte zorla kapattı. Telefon kamerasına yansıyan olayda polis, adamın direnmesine aldırış etmeden dumanlar çıkan bagajın kapağını bastırarak Santos’un çıkmasını engelledi.

Bagajdan dışarı sarkan ayaklardan Santos’un can çekiştiği görülürken bir mühlet sonra hareketsiz kaldığı dikkat çekti. 25 Mayıs Çarşamba günü Umbaúba kentinde meydana gelen olay sonrasında siyahi Genivaldo de Jesus Santos’un mevt nedeninin oksijensiz kalarak boğulma olduğu belirlendi. Santos’un dumanlar çıkan bagajdan sarkan ayaklarının çırpındığı anların manzaralara yansımasıyla olay, toplumsal medyada reaksiyon topladı.

‘ŞÜPHELİ POLİSE DİRENDİ’

Brezilya Eyalet Polisi (PRF) olaydan sonra yaptığı açıklamada şüphelinin saldırgan hallerle polise muhalefet ettiği ve direndiği için aracın bagajına kapatıldığını belirterek olaya karışan polisler hakkında soruşturma başlatıldığını söz etti. Açıklamada (Şüpheli) bir PRF grubunun yaklaşımına faal olarak direndi. Saldırganlığı nedeniyle, onu tutmak için hareketsizleştirme teknikleri ve daha az akın potansiyeli olan araçlar kullanıldı ve şahıs Umbaúba’daki Polis Karakoluna götürüldü denildi.

‘ŞİZOFRENİ HASTASI OLDUĞU İÇİN ÜSTÜNDEKİ İLAÇLARDAN HUZURSUZ OLDU’

Santos’un yeğeni Wallison de Jesus mahallî basına yaptığı açıklamada, kendisinin de olay yerinde olduğunu, amcasının yalnızca motosiklet kullandığını ve polisin onu sebepsiz yere durdurduğunda heyecanlandığını belirtti. Şizofreni hastası olan Santos’un, polisin şizofreni ilaçlarını üstünde bulunca heyecanlanarak huzursuz olduğu tabir edildi.

BREZİLYA’NIN GEORGE FLOYD OLAYI

Brezilyada halk, toplumsal medyada platformlarında olayı, Santos’u siyahi bir Brezilya vatandaşı olmasından ötürü ABD’de gözaltı sırasında boğularak hayatını kaybeden Geroge Floyd’a benzetti ve polisi ırkçı davranışlar sergilemekle suçladı. Siyahi aktivist ve siyasetçi Renata Souza mevzuyla ilgili dün “Polis memurları bir arabayı gaz odasına çevirdi ve yeğeni güpegündüz izlerken zihinsel bozukluğu olan bir adamı idam etti. Bu türlü bir insanlık dışılığın tanımı yok. Brezilya bir mevt kampı!” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.