Bizimkiler dizisinin Aslı’sı yıllar sonra konuştu

Bizimkiler’de Salih Kalyon’un canlandırdığı ve unutulmaz tiplemelerden olan üç kağıtçı ‘Tak Tak Sedat’ın kızı ‘Aslı’ rolüyle ekranlara gelen Parlak, oyunculuk serüvenini ve şimdiki hayatını Habertürk’ten Aytekin Teker’e anlattı.

44 yaşındaki Bilge Parlak’ın hayatını gazetedeki bir ilan değiştirmiş. Parlak, ekranlarla tanışmasını şöyle anlattı:

“Oyunculuk serüvenim 1987 yılında bir gazete ilanıyla başladı. TRT 2 için bir çocuk dizisi çekileceği ve bu proje için de çocuk oyuncular aranıyordu. 250 çocuk arasından 12’ye kaldım. 9 yaşında, cumartesi ve pazar günleri çekilen ‘Merhaba Çocuklar Bizim Sınıf’ adlı dizide 39 bölüm rol aldım.”

USTALARDAN FEYZ ALDIM

Konservatuar eğitimi almadığını söyleyen Parlak, en büyük şansının birbirinden usta sanatçılar ile çalışması olduğunu ifade etti: “Bizimkiler kadrosunu anlatmama zaten gerek yok. Sette çok değerli isimler vardı. Ben de onlardan feyz alıyordum. Oyunculukları ve hayat deneyimleri benim için çok büyük derslerdi.”

Parlak’ın ‘Kaygısızlar’ mecarası ise, Kandemir Konduk’un senaristliğini üstlendiği ‘Ana’ dizisinin yönetmeni Oğuz Yalçın ile başlamış.

Canlandırdığı ‘Hostes’ karakteriyle hafızalara kazınan oyuncu şunları söyledi:

“Ana dizisinin ardından Oğuz Yalçın, ‘Kaygısızlar’da rol almam için teklifte bulununca seve seve kabul ettim. Türk televizyonlarının ilk absürt komedi işlerinden biriydi. ‘Bizimkiler’ gibi unutulmaz bir kadroya sahipti. Halit Akçatepe’den Ercan Yazgan’a, Ayşen Gruda’dan Çiçek Dilligil’e kadar birbirinden değerli oyuncular vardı.

Şoray Uzun, Ömer Duran, Tevfik İnceoğlu ile güzel bir ekip olduk. Benim dışımda ‘Hostes’ karakterini canlandıranlar da oldu. Ancak benim dönemimde ‘Kültigin’ ile ‘Hostes’in aşkı revaçta olduğu için en çok akıllarda ben yer edindim sanırım. Hala sokakta ‘Hostes’ diye seslenenler oluyor.”

DİZİ ÇEKMEDİK, HAYATLARIMIZI KISMEN YAŞADIK!

Eski rol arkadaşlarıyla görüşme fırsatı bulamadıklarını belirten Parlak, “Doğal olarak sette olduğumuz kadar yakın değiliz. Tabii ki hayat, her insanı farklı yaşamlara sürükleyip birbirinden uzaklaştırıyor ama sosyal medyadan bağlantımız var. ‘Bizimkiler’ dizisinde çok güzel bir aileydik. Fabrika içisi gibiydik, hep birlikteydik. Biz dizi çekmedik aslında hayatlarımızı yaşadık kısmen. Senaryo gereği biraz espri katarak, biraz da abartarak herkes hayata ucundan orada tutundu.” dedi.

Parlak, günümüzde ‘Bizimkiler’ ve ‘Kaygısızlar’ gibi dizilerin olmaması hakkında ise, “Koşullarla alakalı, arz talep meselesi olduğunu düşünüyorum. Bugün televizyona baktığımızda daha çok acı ve dram işlerini görüyoruz. Demek ki insanlar bunları izlemek istiyor. Bu yüzden de aile sıcaklığını hissedebildiğimiz diziler artık yapılmıyor.” sözlerini kullandı.

2008’de Ercan Yiğit ile nikah masasına oturan oyuncu, “Zıt kutuplar biribirini çekermiş. Eşim asker emeklisi. Evlendikten kısa bir süre de Elazığ’a tayini çıktı. Maden Dağ’ında iki yıl yaşadık.” ifadelerini kullandı.

2014 yılında kızına hamile kaldıktan sektöre ara verdiğini söyleyen Parlak, “Birkaç kez düşük yaptım. Elif Masal ile birlikte yeniden doğdum.” dedi.

SETTE OLMAYA ÇOK ÖZLEDİM

Oyunculuğu bırakmadığını söyleyen Parlak, “İki yıl önce geri dönüş yapma durumum vardı ama malum pandemi dönemi sekteye uğrattı bazı şeyleri. Önce manevi açıdan, sonra da maddi açıdan değecek bir proje olmalı. Bugüne kadar ‘Neden içinde var oldum’ dediğim bir proje olmadı. Hepsinden çok keyif aldım, güzel mesajlar vermeye çalıştım. Yine böyle bir proje olursa tabi oynarım. Kamera görmeyi, sette olmayı çok özledim. Oyunculukla ilgili içimde bir birikmişlik var.” diye konuştu.

Çatalca’da yaşadığını belirten oyuncu, “İstanbul’un kalabalığından uzaklaşmak istedik. Çatalca’daki bir okulda yaratıcı drama ve tiyatro öğretmenliği yapıyorum. Birçok disiplini birleştirerek, özgüvenli ve mutlu bireyler yetiştirmeye çalışıyorum.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.