BioNTech omicron aşısı ne vakit çıkacak, hangi varyantlara tesirli?

Dünya genelinde yaygın bir varyant haline gelen omicron için Biontech aşı üretimine hazırlanıyor. Omicron BA.4 ve BA.5 üzere yeni Covid-19 varyantlarına karşı geliştirilen aşının Ekim ayında teslim dağıtıma çıkabileceği duyuruldu.

İlkbahar aylarında düşen olay sayısının yaz aylarında tekrar yükselişe geçmesinin akabinde virüse karşı tesirli olacak aşılar vatandaşların merak konusu oldu. Yeni aşı BioNTech ve Pfizer’ın Omicron’un BA.4 ve BA.5 varyantlarına karşı müdafaa sağlayacak.

BİONTECH OMİCRON AŞISI NE VAKİT ÇIKACAK?

Açıklama, Hasret Türeci ile Uğur Şahin’in Almanya’da kurduğu BioNTech’ten geldi. Şirket “Uzun ve geniş bir koruma” sağlamak için geliştirilen Covid-19 aşısının şimdiki versiyonu için klinik testlere başlandığını duyurdu.

BioNTech tarafından yapılan açıklamada yeni aşının Omicron BA.4 ve BA.5 üzere yeni Covid-19 varyantlarına karşı geliştirildiğine vurgu yapıldı. Bu ay içinde yeni varyantlara karşı geliştirilecek aşının klinik testlerinin başladığı belirtilirken bu yılın sonunda da aşıların satışa çıkacağı belirtildi.

Şirketin kurucu ortaklarından ve CEO’su olarak vazife yapan Uğur Şahin, şirketin Covid-19 eser gamını geliştirdiği ve emellerinin “uzun ve geniş kapsamlı muhafaza sağlamak” olduğunu söyledi.

EKİM AYINI İŞARET ETTİLER

İngiliz Financial Times gazetesi, BioNTech’in Omicron BA.1 varyantı için birinci aşı denemelerine ilkbahardan beri başladığını lakin regülasyon ve denetleme kuruluşları tarafından incelemelerin devam ettiğine dikkat çekti.

Şirket, resmi mercilerden onay alınması durumunda Omicron BA.4 ve BA.5’e karşı geliştirilen aşının Ekim ayında teslim dağıtıma çıkabileceğini duyurdu.

MHRS RANDEVU SAYFASI

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Aşılama programı kapsamında sırası gelen ve kriterlere uyan vatandaşlar, e-Nabız sistemi üzerinden “Covid-19 aşı durumunu sorgula” sekmesi altından bunu çarçabuk öğrenebilir ya da ortalarında boşluk bırakarak AŞI, T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini 2023’e kısa ileti atarak aşı uygunluk durumlarını öğrenebilirler. Bu etabın akabinde aşı onam formuna hem e-Nabız’dan hem gelen kısa bildiri ile erişebiliyor. Şayet vatandaş aşı kümesinde yer alıyor ise, aşı randevusunu; e-Nabız üzerinden Merkezi Doktor Randevu Sistemine (MHRS) bağlanarak ya da MHRS taşınabilir uygulamalarını kullanarak ve ALO182 sınırını arayarak alabiliyor. Tüm randevu bilgileri hem e-Nabız’da hem de vatandaşların cep telefonuna gelen kısa bildiride yer alıyor.

E NABIZ AŞI RANDEVUSU EKRANI

NE VAKİT AŞI OLACAĞIM?

Eğer “COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli kümede değilsiniz. Aşılama için Bakanlığımızın belirlediği öncelik sıralaması göz önünde bulundurularak durumunuz günlük değerlendirmelerle güncellenebilecektir. Sıhhat çalışanı iseniz, çalıştığınız kuruma başvurarak bilgilerinizin güncellenmesini sağlayınız.” yazısı yer alıyorsa ise sıranız şimdi gelmemiştir.

MHRS RANDEVU ALMA

Corona aşısı için Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ yahut 182’den randevu alınarak müracaat yapılabilecek.

MHRS mobilde randevu almak için ise akıllı aygıtınızın uygulama marketinden MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz.