Biden: Filistin bağımsız bir devleti hak ediyor

ABD Lideri Joe Biden, “1967 sonlarında iki devlet, Filistinliler ve İsrailliler için özgürlük ve demokrasi elde etmenin en uygun yolu olmaya devam etmektedir. Filistin halkı bağımsız, hükümran, yaşanabilir ve bütünlüklü bir devleti hak ediyor.” dedi.

Biden, İsrail ve Filistin’i kapsayan 3 günlük ziyaretinin son durağı olarak işgal altındaki Batı Şeria’nın Beytüllahim kentine geldi.

Biden, burada, Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas’la bir ortaya geldi. İki önder, Filistin Devlet Başkanlığı konutundaki görüşmenin akabinde ortak basın açıklaması yaptı.

BİDEN: FİLİSTİN HALKI, HÂKİM VE BAĞIMSIZ BİR DEVLETİ HAK EDİYOR

ABD Lideri Biden ise, konuşmasında, Filistin-İsrail sıkıntısının tahlilinde, “iki devletli tahlilin birinci destekçilerinden biri” olduğuna dikkati çekti.

Biden, “ABD lideri olarak yanınızda bulunduğum bugün, iki devletli tahlil gayesine olan bağlılığım değişmedi. 1967 sonlarında iki devlet, Filistinliler ve İsrailliler için eşit formda, güvenlik, refah, özgürlük ve demokrasi elde etmenin en yeterli yolu olmaya devam etmektedir. Filistin halkı bağımsız, hükümran, yaşanabilir ve bütünlüklü bir devleti hak ediyor.” dedi.Filistin halkının acılarını anlayabildiklerini kaydeden Biden, şunları söyledi:

ŞİRİN EBU AKİLE’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

ABD Lideri, konuşmasında, Filistin asıllı ABD vatandaşı gazeteci Hoş Ebu Akile’nin İsrail askerlerince öldürülmesi hadisesine de değindi.

ABD idaresi olarak Ebu Akile’nin öldürülmesinin takipçisi olacaklarını tabir eden Biden, “Onun mirasının daha fazla gence, gerçeği bildirme ve çok sık gözden kaçan öyküleri aktarma işini sürdürmesi için ilham vermesini umuyorum. ABD, (Şirin Ebu Akile’nin) vefatının kapsamlı ve şeffaf bir biçimde hesabının sorulmasında ısrar etmeye ve dünyanın her yerinde medya özgürlüğünü savunmaya devam edecek.” sözlerini kullandı.

FİLİSTİNLİLERDEN PROTSETO: BİDEN’DAN OLUMLU BİR ŞEY BEKLEMİYORUZ

Beytullahim kentinde toplanan onlarca Filistinli, “Adalet istiyoruz” ile Biden’ın İsrail’e takviye iletilerine yansıların yazılı olduğu pankartlarla şov düzenledi.

Filistinli göstericilerden aktivist Yusuf Acha, AA’ya yaptığı açıklamada, “Biden’ın ziyaretini reddediyoruz, onu burada istemiyoruz.” dedi.

ABD Başkanı Biden’ın açıklamalarıyla İsrail’den yana taraf tuttuğunu söyleyen Acha, “Filistin halkı tüm kesitleriyle bu ziyareti reddediyor. Biden’ın ziyaretinden olumlu bir şey beklemiyoruz.” diye konuştu.

 

 

 

KAYNAK: AA