Bakan Özer: ‘Kütüphanesiz okul kalmadı’

Açılış, ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Uşak’a gelen Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 – 2023 eğitim öğretim yılı hazırlık toplantısına katıldı.

Atatürk Kongre Merkezi’nde Bakan Özer başkanlığında gerçekleşen programa Vali Turan Ergün, Belediye Lideri Mehmet Çakın, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Bülent Şahin, milletvekilleri, ilçe ulusal eğiitm müdürleri, yönetimci ve öğretmenler katıldı.

“İKİNCİ PERİYOTTA DE MUVAFFAKİYET EVRAKI VERECEĞİZ”

Uşak’ın eğitimde gelmiş olduğu noktanın çok uygun olduğunu ve bundan çok keyifli olduğunu belirten Bakan Özer, “2022 – 2023 eğitim öğretim yılında bütün okullarımızda paklık materyal gereksiniminden kırtasiye muhtaçlığına kadar, küçük tamirlerden büyük tamirlerine kadar bütün gereksinimlerini karşılayıp eğitim öğretime o denli başlayacağız” dedi.

Uşak Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün ödenek olarak istediği 20 milyon TL’yi yetmeyeceğini düşünüp 50 milyon TL’ye çıkarıldığını da açıklayan Bakan Özer, “17 Haziran’da başarılı bir formda, sizlerin de dayanaklarıyla okulların bütün salgın periyotlarında sıhhat tedbirleri alındığı vakit en korunaklı yerler olduğunu göstererek bitirebilmenin büyük bir mutluğunu yaşıyoruz. Siz kıymetli öğretmenlerimize bu süreçteki fedakarlıklarınız için çok teşekkür ediyorum. Sadece tarihe not düşmek için 1 buçuk yıl ortadan sonra kırılan refleksleri onarmak ve okulun yalnızca eğitim yapılan yerler değil, birebir vakitte en değerli sermayesi olan beşeri sermayesinin bütün boyutları ile yetiştiği yerler olduğunu gösterme manasında tarihe not düşme manasında nasıl birinci periyot muvaffakiyet evrakı verdiysek ikinci periyotta de muvaffakiyet dokümanı vereceğiz” dedi.

“KÜTÜPHANESİZ HİÇBİR OKUL KALMADI”

Yürütülen kütüphane kampanyasına değinen Bakan Özer, projeyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Bütün okullara kütüphane yaptık. Bakın yıllardan beri hatırlıyorum. Haberlerde kampanyalar vardı; ‘Şu okula kitap kampanyası, şu okulun kütüphanesi yok’ genelde de doğudaki okullar gösterilirdi. 26 Ekim 2021 tarihinde Emine Hanımefendi himayesinde ‘Kütüphanesiz okul kalmayacak’ kampanyası başlattık. 2 ay üzere bir müddette eğitim sistemimizde kütüphanesiz hiçbir okul kalmadı. 2 ayda 16 bin 361 tane kütüphane yaptık. Günde yapılan kütüphane sayısı 272. Bu bir dünya rekorudur yani. Bu türlü bir örnek yok.”