Bakan Koca’dan ‘korona’ açıklaması: Herkes müsterih olsun

ANKARA – Korona virüsü salgını tesirini göstermeye devam ediyor. Kabine toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, salgına ait, “Herkes müsterih olsun” dedi.

Gazetecilerin, “Önümüzdeki aylarda maske geri mi dönecek?” sorusuna cevap veren Koca, hastalığın artık grip üzere seyrettiğini ancak ileri yaştakiler ve kronik rahatsızlığı olanlarda Covid-19’un risk oluşturmaya yeniden devam edeceğini tabir etti.

KORONA TOPLUMSAL KAYGI SEBEBİ OLMAKTAN ÇIKTI

“Risk kümesinde olanların şahsî önlemlere dikkat etmeleri ehemmiyet arz ediyor” diyen Bakan Koca, “grip öneminde” olan hastalığın toplumsal manada tasa sebebi olmaktan çıktığını vurguladı. Koca, “Vaka sayılarında son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, bunun tam bilakis, hastane yükündeki azalış tekrar sürmektedir. Berbat günler geride kaldı. Benzerilerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun” tabirlerini kullandı.

‘HEKİM VE HASTA AÇISINDAN ADİL BİR DÜZENLEME YAPILDI’

Hekimlerle yaptığı bir toplantıdaki açıklamalarına yönelik sorulan “Hekimlik mesleğinin icrası dünyada hangi bakımdan zorlaşıyor?” sorusuna Bakan Koca şöyle karşılık verdi: “Tüm dünyada tıp, Malpraktis davaları sebebiyle sigorta şirketleri ve avukatlar ortasında sıkışmış durumda. Bu nedenle tüm dünyada giderek doktorlar, mesleğini yapamaz hale gelmekte. ABD dâhil, mevzuya hassas ülkelerin hiçbiri bu sorunu çözemediler. Oralarda sigorta şirketlerine prim ödenmesi üzerinden bir usul geliştirildi. Biz ise Türkiye olarak, dünyanın yapamadığını yaptık. Yeni çıkarılan Malpraktis yasası son derece kıymetli. Malpraktis davasından doğan tazminatı devlet üstleniyor. Ne hastamız ne doktor mağdur oluyor. Kasıt olmadığı surece tazminatın tabibe rücu edilmediği bir düzenlemeyle sorunu bitirdik. Bu sorun yüzünden, Türk doktorlarının uygulamadaki muvaffakiyetlerinin da tehlikeye girmeye başlayacağı bir devir gelmekteydi. Şayet bu yasa çıkmamış olsaydı, süreçte bizi bekleyen sonuç buydu. Tabip ve hasta açısından adil bir düzenleme yapıldı.” (DUVAR)