Armudun Güzelini Ayılara Bırakmayın! Armudun Hiç Bilmediğiniz 7 Mucizevi Yararı

Tam mevsiminin gelmesi ile en çok tüketilen meyvelerden biri olan armut içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde son derece sağlıklıdır. Her gün armut yemeniz için size yedi neden veriyoruz.

1.ARMUT, KALBİNİZ VE KAN DAMARLARINIZ İÇİN HARİKADIR

Bunun nedeni meyvedeki liflerdir. Bunlar kolesterolünüzü ve kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir.2. DAHA AZ TİP 2 DİYABET ŞANSI

Armut, lifin yanı sıra flavanoller ve antisitler de içerir. Bu üçü, tip 2 diyabet riskini azaltmak için bir ortaya geliyor. Bunun nedeni, bedeninizin insülin ve glikozu kan dolanımına emmesini kolaylaştıran insülin direncini artırma yetenekleridir.

3. DAHA GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Armut, C vitamini ve bakır üzere antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar bağışıklık sisteminizin daha güzel çalışmasına yardımcı olarak sizi hastalıklardan daha güzel korur. Ve günümüzde bu bir lüksten daha fazlası. Hastalanırsanız, armut daha süratli iyileşmenize yardımcı olabilir.

4. BAĞIRSAKLARINIZ İÇİN İYİ

Ortalama bir armut, günlük muhtaçlığımız olan liflerin yaklaşık %20’sini içerir. Muhtemelen bildiğiniz üzere, lifler sindirim sisteminiz için düzgündür. Armuttaki lifler, sindirim sisteminizden geçerken değişmeden kalır. Bunun bir yararı da sağlıklı bağırsak bakterilerini beslemesi ve bağırsaklarınızı içeriden temizlemesidir. Armut ayrıyeten kabızlığa yardımcı olabilecek hafif bir müshil misyonu görür.5. DAHA ÂLÂ CİLT

Dürüst olalım, kim daha uygun, parlak bir cilt istemez ki? Tüm kremleri ve maskeleri unutun, yalnızca daha fazla armut yiyin. Armuttaki lif, kan şekeri düzeyinin çok fazla dalgalanmamasını, yani cildinizdeki kolajenin ziyan görmemesini sağlar. Ayrıyeten armut, kırışıklıklarla uğraşta de yardımcı olabilir. Meyve ayrıyeten cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan C vitamini, K vitamini ve bakır üzere antioksidanlar içerir. Bu, cildinizin daha pürüzsüz, daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

6. BEDENİN SU İSTİKRARINI DÜZENLER

Potasyum içeren meyve ve sebzeler bedenin su istikrarına olumlu bir tesir sağlar. Armutta bulunan potasyum ise bu bahiste epeyce yardımsever bir meyvedir.

7. ANNE KARNINDAKİ BEBEKLERE FOLİK ASİT AŞILAR

Folik asitin bilhassa hamilelik sürecinde, anne karnındaki bebeklere sağladığı faydaları bilmeyen yoktur. Bu asit kemikten tutunda, hücrelerin oluşmasına kadar birçok faydası vardır. Gebe ve emziren annelerin armut tüketmesinde hayli yarar var.