Aralı satışta yeni yönetmelik Resmi Gazete’de

İnternetten satışları düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi. Resmi Gazetede yayımlanan yeni düzenlemeyle tüketicinin malı satıcıya gönderme mühleti cayma bildiriminin yöneltildiği tarihten itibaren 14 güne çıkarıldı.’ Düzenlemeyle Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmelikte tüketiciler internetten satın aldığı cep telefonu, akıllı saat, drone, tablet ve bilgisayarları iade edemeyecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte, tüketicinin tam ve yanlışsız halde bilgilendirilmesi maksadıyla, tüketicinin malı satıcıya gönderme mühleti cayma bildiriminin yöneltildiği tarihten itibaren 14 güne çıkarılırken, cayma hakkının kullanımı halinde ortaya çıkan iade masraflarının aralı mukavelede kararlaştırılması imkanı getirildi. Tüketicilerin istekleri yahut şahsî gereksinimleri doğrultusunda hazırlanan mallara ait kontratlarda tüketicinin bilgilendirilmesi ve onayı ile 30 günlük azami teslim mühleti yükümlülüğünün daha uzun müddetler için belirlenmesine karar verildi.

Yönetmelikte, ‘Cayma hakkının istisnaları’ başlığında bulunan unsur 15’e de eklemeler yapıldı. Tüketicinin cayma hakkını kullanamayacağı durumlarda; tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ait mukaveleler, canlı müzayede halinde açık artırma yoluyla akdedilen kontratlar, tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı yahut yetkili servis tarafından suram yahut montajının yapılacağı belirtilen mallardan suram ya da montajı yapılanlara ait mukaveleler unsurları eklendi. Buna nazaran, tüketiciler internetten satın aldığı cep telefonu, akıllı saat, drone, tablet ve bilgisayarları iade edemeyecek. (DHA)