Araba alımında ”yatırım” ön planda

Otomotiv bölümü hakkında değerlendirmeler yapan 2plan İcra Şurası Lideri Orhan Ülgür, bilhassa bu devirde yatırımcıların arabası bir fırsata dönüştürdüğünü söz ederek, ”Son 3-6 aylık periyoda baktığımızda alımların yüzde 70’inin bir mühlet sonra satmayı düşünen, yatırım hedefli alanlar olduğunu söyleyebiliriz. Geriye kalan yüzde 30’luk kısım ise gereksinimden ötürü araba almakta. Birebir vakitte yüzde 30’luk kısım gereksinim olarak araba alırken bir yandan da bunu yatırım aracı olarak da görüyor.

Bunu aldıkları arabalardan anlayabiliyoruz zira donanım özellikleri kolay satılmaya uygun niteliklere sahip arabaları tercih etmeye değer veriyorlar. Sıfır araçlarda yaşanan bulunurluk sorunu ikinci elin hızlanmasına yol açarken birinci 6 ayda, geçen yıla nazaran yaklaşık yüzde 30 oranında büyüme olduğunu söz edebiliriz. Yılın birinci 6 ayında sıfır araç pazarı geçen yıla kıyasla yüzde 10 daralırken bayrama yaklaştığımız devirde hem sıfır hem ikinci el pazarı hareketlendi” dedi.

”15 bin TL gelire muhtaçlık var”

Farklı ve kompleks sebeplerle artan fiyatlarla birlikte günümüz şartlarında araç almanın zorlaştığını da belirten Ülgür, ”10 yaşın üzerinde ikinci el bir aracın ortalama 200-220 bin TL civarında bir fiyatı bulunuyor. Şu anda bu türlü bir araç almak isteyen bir kişinin, taksitleri düşürmek ismine 48 aylık bir krediyi, bulabilirse asgarî şartta yaklaşık yüzde 2’lik bir oranla aldığını düşündüğümüzde bile, 70 bin TL civarında peşinatı verdikten sonra aylık 5 bin 500 TL civarında bir kredi ödemesi gerekiyor.

Bu kişinin temel muhtaçlıklarını karşıladığı şartları da hesap edersek, en az 14-15 bin TL geliri olması gerekir ki bu krediyi ödeyebilsin. Lakin şunu da söylemek gerekir ki araç satın almak isteyen kişinin, varsa kendi aracını değerliye satması, uygun şartlı krediyi bulması ve alacağı aracı ucuza alması üzere tüm değişkenleri kendi lehine bir ortaya getirmesi çok güç görünüyor. Bu yüzden araç alacak kişi, belirlediği kimi kriterleri karşılayan uygun aracı bulabiliyorsa, çok fazla beklemeden o aracı almalı zira bu, sonraki devirde daha da zorlaşacak” dedi.

”Kura değil enflasyona bağlı artış”

Son devirde yaşanan fiyat artışlarını kıymetlendiren Ülgür, ”Mevcut durumda araçların fiyat artışlarında kurdan çok enflasyona bakmak gerekiyor. Evvelce kuru takip eden araba fiyatları, artık enflasyonu takip ediyor. Ocak-Haziran periyodunda kurlarda yüzde 20 civarında artış olurken enflasyon yüzde 40 civarında oldu ve araba fiyatlarındaki artış da o mertebede gerçekleşti. Bu yüzden kur düştüğünde araç fiyatlarının da düşmesini beklemek yerine, bakmamız gereken parametre enflasyon haline geldi” dedi.

”İkinci el pazarı 8 milyonu geçecek”

Sıfır ve ikinci el otomotiv pazarı için yıl sonu öngörülerini de paylaşan Orhan Ülgür, ”Sıfır araç satışlarının geri gittiği noktada ikinci elin ileriye gittiğini görüyoruz. Bununla birlikte şirket olarak aldığımız duyumlar, son üç ayda Türkiye’ye oldukça sıfır araç geleceğini gösteriyor. Kimi ülkelerde doygunluklar var ve birebir vakitte Türkiye’ye kaydırılabilecek araçlar bulunuyor. Şayet bu gerçekleşirse, son devirde 650 bini geçmeyeceği düşünülen sıfır araç pazarı, hareketlilik bu türlü devam ederse 700-750 bini bulabilir. Bununla birlikte ikinci elde oluşacak tablo şu anki gidişata nazaran 8 milyonu geçer üzere görünüyor.” dedi.

KAYNAK: HABER7