Apple’ın iPhone geliştirme programı Çin’deki karantina nedeniyle zora girdi

Çin’de hadise sayılarındaki süratli artış ve karantina kararları, ülkedeki dev şirketleri sıkıntı durumda bırakıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Apple tedarikçisi Foxconn’un üretimi durdurmasının akabinde bir atılım de Tayvanlı Pegatron’dan gelmiş ve üretim askıya alınmıştı.

iPhone üretimi etkileniyor

Nikkei’nin çarşamba günü bildirdiğine nazaran Apple, Çin’deki sıkı koronavirüs karantinalarının yeni iPhone’lardan en az birinin programını engellemesinin akabinde, tedarikçilerine iPhone geliştirmeyi hızlandırmalarını söyledi.

Finans ve üretim merkezi Şanghay, şu anda yedinci haftasında olan kent çapında bir kilitlenme nedeniyle büyük ölçüde felç olmaya devam ederken, Pekin karantina tedbirlerini daha da artırdı.

Apple, koronavirüs karantinalarının Çin’deki üretimi ve talebi sekteye uğratması ve Ukrayna’daki savaşın tedarikleri önemli formda etkileyeceğini söylemişti.

4 ila 8 milyon arz açığı yaşanabilir

Apple CEO’su Tim Cook; mevcut çeyrekte yaşanan bileşen sorunları, Çin’de yaşanan koronavirüs kapanmaları, döviz kuru zayıflıkları, Rus satışlarının durması ve enflasyon nedeniyle 4 milyar ila 8 milyar dolar ortasında bir arz açığı yaşanabileceği daha evvel açıklamıştı.

iPhone fiyatları zamlanabilir

Sonbaharda iPhone 14 serisi piyasaya çıktığında iPhone fiyatlarının dünya genelinde artabileceği belirtiliyor.

Apple’ın, iPhone 14 modellerini önümüzdeki eylül ayında tanıtması bekleniyor. Fakat şirketin yaşadığı problemler, tarihin en değerli iPhone’larını karşımıza çıkarabilir.

Şayet Apple için işler daha da kötüleşirse, mevcut modellerde de fiyat artışları yaşanabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.