Akaryakıt Fiyatlarında Rüzgar Bilakis Döndü! Peş Peşe İkinci Artırım Yapıldı: 14 Ağustos 2022 Şimdiki Akaryakıt ve Motorin Fiyatları

Benzin, motorin ve LPG fiyatlarında yaşanan artırım ve indirim haberleri 14 Ağustos Pazar günü en çok araştırılan bahisler ortasında. Brent petrolün 93 dolara kadar düşmesi akaryakıt fiyatlarına peş peşe indirim getirmişti. Lakin yaşanan indirim kısa sürdü. Gelen son dakika bilgisine nazaran akaryakıta gelen 1 lira 10 kuruşluk artırımında akabinde motorine de artırım geliyor. Pazartesi gecesi pompaya yansıyacak. Pekala motorine ne kadar artırım gelecek? Akaryakıt fiyatlarına artırım ya da indirim haberi var mı? 1 litre akaryakıt kaç TL? Pazar günü yani bugün akaryakıt, LPG ve motorin fiyatları ne kadar, kaç TL? İşte 14 Ağustos şimdiki akaryakıt ve motorin fiyatları…

AKARYAKIT FİYATKLARINA İKİLİ İNDİRİM

Brent petrol fiyatı geçtiğimiz günlerde 93 dolara kadar gerileyerek son 6 ayın en düşük düzeyini görmüştü. Petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluştu. 6 Ağustos günü itibariyle geçerli olmak üzere motorin fiyatına 1 lira 15 kuruş, akaryakıt fiyatına ise 2 lira 23 kuruş indirim yapıldı.

MOTORİNE PEŞ PEŞE ZAM!

Peş peşe gelen indirimlerin akabinde motorinin fiyatına 81 kuruşluk artırım yapılmıştı. Bölüm temsilcilerinden alınan son dakika bilgisine nazaran Salı gününden geçerli 1 lira 26 kuruşluk bir artırımın daha geleceği söz edildi.

ZAM SONRASI YENİ FİYATLAR NE OLACAK?

Pazartesi gelecek artırımla birlikte motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 24,44 TL’ye, 24,55 TL’ye ve İzmir’de 24,57 TL’ye yükselecek. Dün geceki artırımla birlikte akaryakıtın litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 21,15 TL’ye, Ankara’da 21,28 TL’ye, İzmir’de 21,27 TL’ye yükseldi.

14 AĞUSTOS ŞİMDİKİ AKARYAKIT FİYATLARI

İSTANBUL

 • İstanbul Anadolu yakasında bir litre akaryakıt fiyatı: 21.14 TL/LT
 • İstanbul motorin (mazot) litre fiyatı Anadolu Yakası’nda 23.18 TL/LT
 • İstanbul LPG litre fiyatı Anadolu Yakası’nda 11,1 TL
 • İstanbul Avrupa Yakası’nda bir litre akaryakıt fiyatı: 21.13 TL/LT
 • İstanbul motorin litre fiyatı Avrupa Yakası’nda 23.15 TL/LT
 • İstanbul LPG litre fiyatı Avrupa Yakası’nda 11,35 TL

ANKARA

 • Ankara’da akaryakıt litre fiyatı 21.25 TL/LT
 • Ankara’da motorin litre fiyatı 23.27 TL/LT
 • Ankara’da LPG litre fiyatı 11.37 TL

İZMİR

 • İzmir’de akaryakıt litre fiyatı 21.26 TL/LT
 • İzmir’de motorin litre fiyatı 23.28 TL/LT
 • İzmir’de LPG litre fiyatı 11,04 TL

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş eser fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve özgürü nedeniyle şirketler ve kentlere nazaran küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında kabahat duyurusunda bulunmasının akabinde, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.