Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: ‘2023’ten sonra Suriyeliler kalmayacak’

Bakan Yanık, öğlen saatlerinde Adana Valiliği’ni ziyaret etti. Burada erdem defterini imzalayan Bakan Yanık, akabinde Adana Valisi Süleyman Elban ile görüştü.

Ardından merkez Yüreğir ilçesine bağlı Kiremithane Mahallesi’ne giden Bakan Yanık, burada esnafları ziyaret edip sohbet etti.

Bir esnafın Suriyeli sığınmacıların akıbetini sorması üzerine, “Orada inşallah güvenlik tesis ettikten sonra kendileri de gitmek isteyecek, biz de göndereceğiz. Fakat şuanda oraya gönderecek bir yer yok. Problem yalnızca Suriyelilerin can güvenliğini korumak değil, bizim hudut ötemizi korumak. Türkiye burada 5 milyon Suriyeliye yalnızca merhametinden ötürü bakmıyor. Bunu yeterli bilmek lazım” dedi.

“2023’DEN SONRA BUNLARIN HİÇBİRİSİ KALMAYACAK”

Suriye’nin kuzeyinin temizlenmeden sığınmacıların gönderilemeyeceğini aktaran Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, daha sonra şunları söyledi:

“Bu kadar şehidi boşuna vermiyoruz. Bu kadar beşere da Türkiye’de boşuna kucak açmıyoruz. Bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri, bir taraftan da Özgür Suriye Ordusu farklı başka orada uğraş ediyorlar. Suriyeliler sıkıntısında hem maddi hem de toplumsal manada sıkıştıran bir külfet olduğunu kimse inkar edemez.

Muhalefet ısrarla terör devleti kurdurma tarafını gözden kaçırıyor, ‘Biz bunlara neden bakıyoruz’ diyor. Bunun birde art planı var. 10 sene öncesine kadar İstanbul’da, Ankara’da bombalar patlıyordu. 30-40 insanımız birebir anda ölüyordu. Senin insanın ölüyor. Bütün bu süreç bıçak üzere kesildi. 1 FETÖ’cü hainler ordudan, emniyetten temizlendi. 2 terör kaynağında temizlendi.

Türkiye’nin içerisindeki terörist sayısı 200’ün altında. Bu Türkiye tarihinde görülmemiş bir muvaffakiyet. Suriyeliler sıkıntısında en fazla külfet yaşayan bakanlıklardan birisi benim. Birisi de İçişleri Bakanlığı. Zira çocuk ve bayanlara çalışma yapıyoruz. Türkiye’nin hudut ötesi harekatında bir terör devleti kurulmasına pürüz olacaksak bu bedele katlanacağız.

Amerika, 2 binden fazla konvoyla, tırlarla silah sevkiyatı yaptılar. Nereye gönderdiler, oradaki teröristlere gönderdiler. Biz onlarla orada çaba ediyoruz. Suriye’nin kuzeyi YPG-PKK demektir. Artık peyderpey gönderiyoruz. Biraz daha dişimizi sıkacağız. 2023’den sonra bunların hiçbirisi kalmayacak.”